Solotvino červenec 2008 - aktuální situace, novinky

Začátkem tohoto roku se na internetu objevily informace, že v Solotvinu (Solotvynu (uk), Slatinných Dolech (cs)) se už není možné koupat. 1.02.2008 podle různých zdrojů zmizela voda pravděpodobně z důvodu provalu z solných jezer někam do podzemí.

Do Solotvina jsem se letos chystal na pár dnů už potřetí. Informace o jezerech bez vody mě sice vyděsila, ale od návštěvy neodradila. V skrytu duše jsem doufal, že něco takového přece není možné a hlavně jsem spoléhal na bazény, do kterých je voda čerpána přímo z podzemí, mimo jiné proto, aby nedošlo k zatopení podzemních léčebných prostor. Vlastníci bazénu za vodu platí 3000 hriven měsíčně, takže jsem očekával, že tam "slano" bude, i kdyby tam vodu měli zaměstnanci dolů nosit v kýblech.

Následující fotografie dokladují, že Solotvino je stále "ukrajinským mrtvým mořem". Pouze v jednom jezeru se nedá prakticky vůbec koupat, jedno jezero má velmi výrazně sníženou hladinu, jedno má vody viditelně méně. Posledním pro někoho možná negativem je znatelné snížení hustoty vody u jednoho jezera.

Zmíněné nedostatky jsou bohatě vynahrazeny několika příjemnými novinkami, které jsou způsobeny malou informovaností potencionálních návštěvníků o tom, že Solotvino normálně funguje a letos si dovolenou naplánovali jinde, proto je zde výrazně méně lidí než v jiných létech, jsou volnější pláže a nebezpečí, že vám někdo nacáká do očí slanou vodu pominulo. Příjemné je také snížení cen (na rozdíl od zbytku Ukrajiny). Za noc jsem letos platil pouhých 20 hriven. Většina pláží také nebyla vůbec zpoplatněna. Dle mého názoru, ale uvedené výhody dlouho nevydrží.

Poznámka: 28.července jsem byl opět v Solotvinu a bohužel musím konstatovat, že za vstup k jezerům se už opět vybírají poplatky a ceny za ubytování a podobně se výškou přibližují těm loňským. U nejvíce postiženého jezera byl narychlo vybudován malý bazén.

Solotvino - koupat se můžete - 07/2008

Jediné jezero v kterém se koupat nedá je to v areálu Bazy vidpočynku Eldorado. Mimochodem zrovna v tomto jsem se nikdy nekoupal a s hanbou musím přiznat, že jsem ani nevěděl, že existuje. Jsem sice typem výletníka, který musí prošmejdit vše, ale do Solotvina jsem jezdil vždy jen odpočívat a moc jsem si to tady neprocházel. Aférce se ztrátou vody a mému následnému zájmu o ni můžu poděkovat za to, že jsem v Solotvinu objevil místa, o kterých jsem neměl ani tušení, a že jsem se od místních lidí dozvěděl mnoho zajímavých informací o těžbě soli a problémech s propady půdy.

jezero z kterého se ztratila voda

Obrázek nalevo ukazuje druhé nejvíce postižené jezero, vody je v něm výrazně méně, ale koupaní je možné, ve vodě jsem však nikoho neviděl. Toto jezero nebylo nijak oblíbené ani v minulosti a domnívám se, že to loni bylo jediné jezero, kde nebylo vybíráno vstupné. Jezero se nachází kousek pod velkým bazénem a Valachijí, kterou mimochodem doporučuji jako občerstvovací místo. Dobře a relativně levně tam vaří, točí vynikající pivo a je od tam pěkný výhled.

Zbývající dvě fotografie ukazují nejspodnější jezero, přestože ta prostřední vypadá hodně katastroficky, tak se v tomto jezeru normálně koupe, akorát je v něm o poznání méně slaná voda (když se ve vodě jakoby "postavíte", tak se vám ponoří i ramena). Rozdíl v hustotě vody jsem vnímal pozitivně, zatímco minulá léta jsem se válel vždy na jednom místě, tak letos jsem každý den obešel 2 jezera a vychutnával si různě intenzivní "nadnášení".

jezero pod Valachiji z některých pohledů vypadá dolní jezero katastroficky v dolním jezeru se dá normálně koupat

Letošní koupání v Solotvinu mě bavilo více než v jiných létech, na následujících fotkách si můžete všimnout viditelného úbytku lidí. Podotýkám, že počasí bylo nádherné a voda jako "kafíčko". Mimochodem, z tohoto jezera se voda podle místních lidí nevytratila ani při únorových událostech po kterých ostatní jezera zůstala na nějaký čas "nasuchu".

koupání v Solotvynu jezera v Solotvinu slaná voda ostrov na slaném jezeře slané jezero koupání v poddolováném území ukrajinské Mrtvé moře placená pláž jezero v podvečer

Solotvino je jednak vlivem těžby soli a jednak z důvodu vymílání podzemních solných ložisek vodou nestabilní oblastí. Jezera na fotkách můžou za pár dnů vypadat jinak, stará mohou zaniknout a nová se vytvořit. V oblasti jsou velmi nebezpečné lokality, kde se může kdykoliv propadnout půda a to doslova pod nohama. Taková místa nejsou nijak označena a procházky mimo obydlenou oblast a turisty okupovanou zónu bez znalosti prostředí nemusí být bezpečné.

Obzvlášť zákeřná je propadlina na jih od jezer (kousek od ní je přístřešek s čerpadlem na odčerpávání slané vody z dolů). Propadlina není zatopená a láká tím, že na jejím dně je vidět solné ložisko a vchod do štoly. Její okraje se mohou kdykoliv sesunout. Bezpečně lze do ní nahlédnout pouze z jednoho místa (opět neoznačeno), pokoušet se o to jinde je smrtelně nebezpečný hazard. Vím o minimálně jednom člověku, s kterým se okraj jámy utrhnul a místní lidé vám mohou povědět o dalších obětech.

Osobně bych se nezúčastnil ani exkurze do dolů a ani bych se neléčil v podzemních prostorách, k nebezpečí propadu půdy se tady přidává možnost zatopení a když to vše zkombinuji se spolehlivostí zastaralé techniky, tak si toto dobrodružství rád odepřu.

Na závěr bych chtěl informovat o velmi příjemné události letošního Solotvinského léta. Místní hraniční přechod do Rumunska je opět v provozu. V době kdy jsem jej použil auta nečekaly na odbavení vůbec. "Pěšáci" na tom byli díky rumunským cigoškům přenášejícím z Ukrajiny cigaretky trochu hůře. Ukrajinští policajti, ale lidi kteří vypadají jako turisté "natvrdo" natlačí dopředu, takže čekat jsem musel jen na rumunské straně hranice. Výlet ze Solotvina do Sighetu Marmatiei se dá zvládnout pohodlně pěšky a je příjemným zpestřením pobytu. Bohužel podle neověřených informací je tentokrát zavřený přechod v Teresvě.

hraniční přechod Solotvino - Sighetu Marmatiei

«Ukrajina.TV«