Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Bachčisaraj, Бахчисарай, Бахчисарай, Bağçasaray.

Bachčisaraj


Je to malé město , vzdálené 33 km na jihozápad od Simferopolu.Opuštěná jeskynní města, ukrytá v okolních vápencových skalách nám připomínají časy Tatarů a jiné doby z Krymské historie. Bachčisaraj (v turečtině "zahradní palác") byl od 15 století do roku 1783 sídlem krymských chánů, poslední západní baštou potomků hordy chána Jenghise. Od roku 1475 byli tito Tataři podřízeni Otomanské říši. Stále se o nich vypráví v mnoha slovanských pohádkách, jelikož jsou ztělesněním hrozivých Tatarů dohromady se zanedbanými bězvěrnými Turky.

Před Chánovým palácem můžete zakoupit výborné mapy a brožury v angličtině, kde se dozvíte více o jeskynních městech v okolí, které jsou pro průzkum těchto oblastí nezbytné.

Chánův palác: Palác vůdce Tatarů byl postaven v 16 století otroky pod vedením perských, otomanských a italských stavitelských mistrů.Je zachován v původní podobě, i přes četné přestavby.

V hlavní mešitě z roku 1740 je chánova osobní motlitebna s původním dřevěným stropem.V mešitě je také dřevěný vyřezávaný balkón (mafil) který byl určen pouze pro ženy.Na hřbitově za mešitou, mezi krásně vytesanými náhrobky, se nachází dvě osmihranné rotundy. Jsou to tzv. dyurby, miniaturní mauzolea postavená pro chány. Vedle hřbitova můžeme najít bývalé stáje, nynější umělecké muzeum, které vystavuje díla z období od 18 do 20 století.

Naproti muzeu umění se nachází hlavní palácový a muzejní komplex. Je zde mnoho dvorů a budov v otomanském stylu. Vnější a vnitřní prostory jsou dokonale propojeny. Když projdete nádherně opracovanou Ambasádorskou bránou (které se také říká Portál Aleviza po jejím autorovi Italovi Alevisiovi Novim), přijdete ke krásnému uzavřenému nádvoří. Zde se nachází překrásná Fontána slz (1764). Tu opěvoval Alexander Puškin ve své básni Bachčisarajská fontána (1820). Příběh vypráví, že byla fontánu postavil perský zajatec Omar pro posledního krymského chána Giriho. Giri byl krutý, takže se mezi lidmi vyprávělo, že má místo srdce klubko vlny. Jednou se ale Giri zamiloval do zajaté polské dívky ze svého harému. Po tom, co zemřela, plakal, a dal tím najevo, že v něm kus srdce zbylo. Objednal si u Omera plakající kámen, aby vyjádřil svůj smutek.

Dvůr zdobí i tzv. Zlatá fontána (1733) z bílého mramoru, popsaná zlatými listy.

Za palácem se nachází harém. Ten podle tradice patřil chánově nejstarší manželce.Je to letní dům z 18 století s vyřezávaným, dřevěným stropem s fontánou uprostřed.

Hlavní výstavní síň se nachází v severním křídle paláce. Ve 12 místnostech je vystaveno fascinující množství různých exponátů týkajících se Tatarské kultury a života chánů.

Palác v ulici Lenina 129 je otevřen od 9 do 17 hodin.(zavřeno je v úterý, ve středu a poslední den v měsíci.) V zimě se zavírá v 16 hodin. Vstupné do paláce a muzea činí 1.5 dolaru. (kasa je po levé straně při příchodu dovnitř) Prohlídky jsou v angličtině a ruštině.

USPENSKÉHO KLÁŠTER: Na východ od Chánova paláce se hlavní ulice stává ulicí Gasprinkchov Prinskoho (bývalá Luxemburská), asi 500 metrů na této ulici najdeme malou Toktala-Dzhamovu mešitu s 16ti stranným minaterem. Po dalším kilometru cesty podél chalup na pravé straně a kamenným zdivem na straně levé se nachází vesnička StaroseleA zde hned za autobusovou zastávkou a malým parkovištěm nás malý chodníček zavede do Uspenského kláštera (5 minut cesty) a za ním do Chufut-Kale. Na konci chodníčku vyjdeme schody k zvonici se zlatou střechou a do kostela vestavěného do vápencové skály.Odtud máme překrásný výhled na celý kaňon.Na druhé straně kaňonu se nacházejí další jeskyně a stezky dobré na výlety.

Klášter byl pravděpodobně založen byzantskými mnichy v 8 až 9 století. Z kostela vede malá pěšina podél skály okolo jeskyní, vytesaných do skály.Od roku 1993, kdy se několik mnichů vrátilo do tohoto izolovaného komplexu jsou některé z jeskyní opět obydleny. Bylo zde postaveno do skály také několik dalších cel, bíle natřených s modrými okenními rámy.

CHUFUT-KALE

Toto největší a nejlépe dostupné jeskynní město na jihozápadním Krymu leží na vrcholu dlouhého útesu. Je to asi 2 km dlouhá procházka nejdříve dolů za Uspenského klášter a potom prudkým svahem na levé straně nahoru.Město bylo osídleno mezi 6. a 12.stoletím Když byl poslední mocný vůdce Zlaté Hordy Toktamysh poražen Timurem v roce 1390, použil toto místo pro svůj úkryt.V 17. století zde krymští chánové věznili vznešené Poláky, Rusy a Ukrajince. Posledními obyvateli byli Karaité, disidentská židovská sekta založená v Bagdádu v roce 770. Ti přejmenovali město na Chufut-Kale ("židovská tvrz") a odešli v polovině 19. století.

Pokud jdete z Uspenského kláštera, vejdete do Chufut-Kale jižní bránou (ze 14 století), která vás zavede do bludiště vytesaných pokojů a schodišť. Napravo na vrcholu skály jsou v obezděném nádvoří dvě kenassy (motlitebny Karaitů), které jsou zamčené a není k nim přístup. Za nimi jsou pozůstatky základů a nízké kamenné zdivo. Po kamenném chodníku se dostaneme k Muslimskému mauzoleu (1437) sestry Tokhtamyshe Dzhaniky-Khanym. Střecha mauzolea je z červených dlaždic.Odtud se skála prudce svažuje dolů a máme zde nádherný výhled na další údolí.Kamenný chodníček pokračuje dále klenuté chodby, ta je součástí Střední obranné zdi - systému obranných zdí vybudovaného v 6. století a posíleného v 15.století.Dříve bylo zdivo 8 metrů vysoké a 10 metrů široké.Na levo od klenuté chodby dojdeme k dvěma pohřebním síním s výhledem z okraje skály. Pokračujte stále po hlavním kamenném chodníku a můžete si všimnout nápadných stop po kolech od vozů.Projdete okolo usedlosti napravo od cesty a dojdete k zamčené Východní bráně.

Asi 2 km na jih od Chufut-Kale je další malé skalní město Tepe-Kermen.

Ubytování

Okolo Chufut-Kale je dovoleno kempovat, vodu můžete nabrat ve studně u kaple vedle Uspenského kláštera. Jídlo a jiné potřeby si doneste s sebou.

Turbaza privat najdete podle červených šipek namalovaných na zdi v ulici Lenina, je asi 1 km chůze od Chánova paláce.

Doprava

Každý den sem jezdí 6 vlaků ze Simferopolu do Sevastopolu, které v Bachčisaraji staví (40 minut jízdyze Simferopolu) a jeden vlak jezdí jen do Bachčisaraje. Jsou zde také autobusy mezi Bachčisarají a Simferopolem. Vlaky jsou ale rychlejší a jezdí častěji.

Místní doprava

Vlakové nádraží Bachčisaraj je 3 km na západ od Chánova paláce a autobusové nádraží je 1.5 km severovýchodně od vlakového nádraží. Autobus č. 4 jezdí mezi nimi. Z vlakového nádraží jede autobus č.2 přímo k Chánově paláci a staví i v Starosele hned u začátku cesty nahoru k Uspenského klášteru

Jestli chcete jít pěšky z vlakového nádraží, je to asi 45 minut cesty, jděte 400 metrů na východ od nádraží k velké křižovatce a pokračujte rovně (třetí ulice zleva).

Pozor: některé zde obsažení informace jsou již zastaralé


google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: