Zaregistruj se TEĎ zdarma na DROPBOXU, přes odkaz http://udu.cz/dropboxprostorzdarma a získej navíc bonus 500MB

Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Dolyna, Dolina, Долина - rusky i ukrajinsky se název města píše shodně, v polštině vždy Dolina

Dolyna město v Haliči

Dolina, Dolyna - nádraží autobusové i vlakové

Dolyna je podhorské městečko v Ivano-Frankovské oblasti. Dolyna je městem okresním (Dolynskyj rajon). Žije zde přibližně 20 600 obyvatel na ploše 27 km². Přes Dolynu vede železniční trať Ivano-FrankivskStryj a zastavují zde např. autobusy Chust - Lvov.

Město Dolyna bylo založeno v roce 979 a patří k nejstarším v regionu Přikarpatí. Těžba soli v 14. století pomohla rozvoji města. V roce 1525 město obdrželo magdeburské právo a právo na těžbu soli. Město patřilo Polsku, později Rakousku-Uhersku a po I. světové válce opět Polsku. V okolních vesnicích žilo mnoho německých osadníků, kteří přišli do kraje za vlády císaře Svaté říše římské Josefa II. V roce 1950 zde byla objevena ložiska ropy, která se zde těží dodnes (65% ukrajinské produkce).

V 30. letech v okolí vznikají ilegální buňky OUN. V blízké vesničce Trostjanec chvíli žil také Stefan Bandera. Dolyňané bojovali proti Polákům, pak proti německým okupantům i proti sovětské správě. V 60. letech byla v okolních vesnicích založena Ukrajinská národní fronta.

V roce 1989 byla v Dolyně jako první na Ukrajině odstraněna socha V.I. Lenina.

Pomník bojovníkům za ukrajinský stát

V Dolyně stojí za pozornost:

Solivar
Památka architektury z 19. století, bohužel tento zajímavý průmyslový komplex se nachází ve velmi špatném stavu.
Kostel narození Panny Marie v Staré Dolyně
Kostel byl zbudován v roce 1835. Za dob sovětského svazu byla v budově kostela provozována školní tělocvična a před ní zde byl dokonce sklad obilí. Od roku 1990 kostel opět slouží místním římským katolíkům.
Řeckokatolické cerkov narození Bohorodice
Cerkov byla vystavěna v letech 1896 až 1904 a vysvěcena metropolitou Andrejem Šeptyckym. Na ikonostasu pracoval známý umělec Anton Manystyrskyj.
Pomník Michailu Hruševskomu a Bojovníkům za ukrajinský stát
Hruševský byl hlava Ukrajinské centrální rady a faktickým prezidentem (funkce de jure neexistovala) v roce 1918 vyhlášené nezávislé Ukrajinské národní republiky. Památník Bojovníkům za ukrajinský stát se nachází u těžce přehlédnutelného kruhového objezdu u kterého začíná jezero i městský park.
Dovbušovy skály
20-30 metrů vysoké skalní útvary poblíž vesnice Bubnišče, kde se podle legendy prý v 18. století skrýval proslavený zbojník Olexa Dovbuš.
Baziliánsky monastýr
Baziliánsky monastýr na Jasnoj hore ve vesnici Hošov, který byl byl založen v roce 1570 je známým poutním místem. V cerkvi monastýru je umístěna cenná ikona Boží Matky darovaná monastýru v roce 1737.
Muzeum Bojkivščiny
Národopisné muzeum věnované Bojkům a jim obývanému území na ulici Nezávislosti (Nezaležnosti).
Dolynské jezero

V městě se můžete setkat s dělením na městské části Stará Dolyna, Zahirja, Bročkiv. Hlavní ulicí Staré Dolyny je ulice Adama Mickeviča, kde se nacházejí nejstarší budovy ve městě a je zde také Památník hrdinům Velké vlastenecké války a Solivar. Zahirja je pěkná na zeleň bohatá část města na břehu jezera a je zde např. poliklinika. Největší částí a městským centrem je Bročkiv.

Dolyna je mimo jiné rodištěm hlavy Ukrajinské řeckokatolické církve kardinála Ivana Ljubačivského, skladatele Jaroslava Lopatynskoho a architekta Ivana Levinskoho, narodil se zde taky známý polský skaut a hrdina II. světové války voják Rudolf "Rudek" Regner.

PSČ: 77500, telefonní předvolba: +380-3477, zeměpisné souřadnice: 48°58′14″N 24°0′12″E, web: dolyna.net, nadmořská výška: 372 m, do Prahy z Doliny: 732 km

Doplnit, opravit text a diskutovat o městě Dolyna můžete na: diskuze Dolyna.

Na fotkách: Autobusové i vlakové nádraží, Pomník bojovníkům za ukrajinský stát a historická fotografie Solivaru.

Solivar na historiské pohlednici
google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: