Mykolajiv 2008
Ukrajinské paneláky
img00002.jpg

V jednou z těchto paneláku jsem při pobytu v Mykolajivu bydlel. Takové příjemné místo obklopené zelení a zároveň s dobře zásobeným supermarketem v dosahu „odskočím si v papučích“.

Ukrajinské paneláky, tedy aspoň ty, co jsem měl možnost doposud navštívit, měly společnou jednu docela nepříjemnou vlastnost. Ve všech byly v hrozném stavu tzv. „společné prostory“. Moderně zařízené byty často s luxusními vstupními dveřmi, které vedou do omšelých, špinavých, tmavých chodeb se sešlapanými schodišti. Nepřirozené kontrasty. Nevím, asi je to dáno velmi rozdílnou životní úrovní obyvatel těchto domů, ti chudí si nemohou dovolit přispět na udržování a opravy společných prostor a ti bohatší a bohatí to za své méně šťastné sousedy nejsou ochotni zacálovat.

V Mykolajivu mne na místních panelácích zaujalo také množství mini políček v jejich okolí, na kterých obyvatelé panelových domů pěstovali v množství větším než malém zemědělské produkty do svých kuchyní. Přirovnal bych to k zahrádkářským koloniím v ČR, akorát bez chatiček a plotů, zato s panelákem uprostřed. A vůbec, je mi docela nepochopitelné proč se tady ty paneláky stavěly, když v okolí je spousty nevyužité nebo málo využívané půdy.

Přidat komentář

Jméno:
E-mail:
Web:
Komentář:
Kód:
Nadřazená stránka: Mykolajiv 2008 - rozcestník fotogalerie. Copyright © 2008, Ukrajina.TV. Jakékoliv použití fotografií nebo textu bez souhlasu autora je zakázáno!