Mykolajiv 2008
Lom
img00009.jpg

Tady je ta nepříjemná stránka Mykolajeva. Cement. Cementárnu jsem nevyfotil (tedy pokud nepočítám komíny na jedné z fotek), ale cvaknul jsem lom na vápenec, který je jak je známo základní výrobní surovinou při výrobě cementu. (dalšími přísadami jsou křemičitý písek, slíny a slinité vápence, kazivec, nebo železná ruda)

Při výrobě suchým způsobem se postupuje tak, že se surovina nejprve rozdrtí v drtičích a uloží na skládku, ze které se postupně odebírá. Potom se rozemílá na moučku v kulových mlýnech a ukládá do zásobníků. Dále se zjišťuje její přesné chemické složení a podle výsledků se přidávají další přísady. Po přidání přísad je uložena do homogenizačních sil, kde se vše promíchá stlačeným vzduchem. Ze sil jde surovina do předehřívače, ve kterém se z ní vypařuje voda a z vápenců se uvolňuje oxid uhličitý. Z předehřívače surovina putuje do rotačních vypalovacích pecí (o průměru cca 3 m a délky cca 20 m) s podélným sklonem. Při dosažení teploty 1300° C dochází k reakci mezi oxidy vápníku, křemíku a hliníku. Vytvoří se trikalciumsilikát, dikalciumsilikát a trikalciumaluminát. Tato reakce probíhá pouze na povrchu. Teprve při dosažení 1400° C začne reakce probíhat do hloubky a začne se vytvářet slínek. Slínek se po opuštění pece zchlazuje a nastává krystalizace. Utvářejí se hlinitany, železohlinitany a tetrakalciumaluminátferrit. Slínky se odváží na skládku, kde se nechají uležet, aby se uvolnil oxid vápenatý. Pak se slínky semelou se sádrovcem a dalšími přísadami na jemný prášek, který se ukládá do pytlů nebo zásobníků. Tolik tedy encyklopedie (wikipedie)

Cementárna je v Mykolájevu umístěna mimo centrum města. Vzduch je, ale její přítomností hodně poznamenán. Když jsem zde přijel, tak jsem o cementárně nevěděl a z počátku jsem ani nic neregistroval, necítil. Druhý den jsem si ale uvědomil takové jakoby škrábání v krku, nic strašného, ale cítil jsem to, ne ovšem tak aby mně to znervózňovalo nebo abych pátral po příčině. Pak jsem se dozvěděl čím se mnoho obyvatel města živí (výrobou cementu) a vše bylo jasné. Škoda, takového pěkného místa k životu, ale na druhou stranu je mi jasné že lidé si nějak vydělávat musí.

Přidat komentář

Jméno:
E-mail:
Web:
Komentář:
Kód:
Nadřazená stránka: Mykolajiv 2008 - rozcestník fotogalerie. Copyright © 2008, Ukrajina.TV. Jakékoliv použití fotografií nebo textu bez souhlasu autora je zakázáno!