Zaregistruj se TEĎ zdarma na DROPBOXU, přes odkaz http://udu.cz/dropboxprostorzdarma a získej navíc bonus 500MB

Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Základní informace pro turisty, doporučení, vstup do země a pobyt

Na této stránce uveřejňuji základní informace, které by měl každý znát před vstupem na Ukrajinu.

Stránka je sbírkou hlavních doporučení a upozornění na zásadní odlišnosti ukrajinských reálií od zvyklostí praktikovaných v ČR a upozorněním na nejčastěji se vyskytující komplikace.

Rychlá navigace na této stránce:
Víza a vstup do země | Celní a devizové předpisy a vývozní limity | Motorismus | Zdravotní péče
Bezpečnost | Ostatní rady.

Víza a vstup do země

Pokud jedete na Ukrajinu jako turista, jste občanem některé ze zemí EU a doba vašeho pobytu nepřekročí 90 dnů, pak ukrajinské vízum nepotřebujete (v ostatních případech je vízum nutné).

Pozor: existuje rozpor v tom, zda uvedených 90 dnů platí pro nepřetržitý pobyt nebo se sčítají délky pobytů uskutečněných v rámci 180 dnů. Odpověď na tento problém přesahuje téma této stránky, v případě zájmu mohu informace poskytnout na e-mail.

Při vstupu do země musíte vyplnit "imigrační kartu". Tento formulář dostanete při čekání na hranici. Viděl jsem je v ruštině a angličtině, absence češtiny se nemusíte bát, v podstatě opisujete informace s pasu (i český pas má anglické popisky) + napíšete účel pobytu (turista, tourist, traveller, турист) a adresu (není třeba nijak prokazovat). Všechny informace se vypisují 2x. Použít můžete cyrilici i latinku.

Polovinu imigrační karty vám vrátí, při kontrole ve vnitrozemí jí musíte mít u sebe a při výjezdu z Ukrajiny je nutné jí odevzdat při výstupní pasové kontrole.

Cestovní pas by měl mít minimální dobou platnosti jeden měsíc.

Vjezd na Ukrajinu z Polska a Slovenska (i opačným směrem) osobním automobilem může být časově náročný. Z Maďarska a Rumuska bývá přejezd rychlejší.

K automobilu je vyžadována tzv. zelená karta.

Pokud jedete automobilem pak na hranicích (i při kontrole ve vnitrozemí) musíte být v technickém průkazu zapsán jako vlastník vozidla!!! Jedete-li půjčeným vozidlem musíte (!) předložit ověřenou plnou moc k užívání vozu vystavenou jeho vlastníkem (vhodný je také překlad plné moci do ukrajinštiny nebo ruštiny).

Celní a devizové předpisy a vývozní limity

Z Ukrajiny je nyní možné do EU bezcelně dovézt:

Od 27. července 2008 mohou fyzické osoby na Ukrajinu dovézt a z Ukrajiny vyvézt hotovost odpovídající 10.000 EUR na základě pouze ústního celního prohlášení (písemné prohlášení není nutné) a bez jakékoli povinnosti doložit původ peněz.

Vývoz valuty z území Ukrajiny v ekvivalentu 3 000 USD a vyšší částky musí být podložen dokumentem o legálnosti nabytí peněz.

Doporučováno je zdržet , dovozu a vývozu zbraní, střeliva, omamných a psychotropních látek a věcí, u nichž není možné prokázat jejich původ. Zkušenosti říkají, že pokus převézt na Ukrajinu nůž s delší čepelí často vede k jeho zabavení, problematické bývají i pepřové spreje. Zvláštní postup se uplat'nuje při vývozu věcí starších 50 let.

Někdy bývá problémem dovoz / vývoz většího množství potravin (zejména masa a mléčných výrobků).

Motorismus

Pozor: na Ukrajině se jezdí hrozně, na konci roku 2008 se po výrazném zpřísnění předpisů situace znatelně zlepšila, ale stále platí to, že největším nebezpečím pro turistu na Ukrajině jsou silnice.

Zdravotní péče

Často je turistům zdůrazňováno, že od roku 2000 je zdravotní ošetření poskytováno občanům ČR pouze za úhradu nebo na základě zahraničního zdravotního pojištění a na základě toho je doporučováno uzavřít zdravotní pojištění pro cesty do zahraničí.

Má zkušenost je taková, že peníze za ošetření jsou vyžadovány vždy (už jsem zažil situace, kdy peníze nybyla vyžadovány), a to v podstatě ve stejné výši jako u místních a ceny jsou vcelku rozumné.

Nevím o zdravotnickém zařízení, které by akceptovalo nějaké "zahraniční pojištění", pokud se vám podaří získat doklad o platbě tak asi mužete později uplatňovat jeho proplacení u vaší pojišťovny, ale v praxi jsem se s ničím takovým nesetkal.

Mé přímé zkušenosti se zdravotnictvím se ovšem týkají Zakarpatí a situaci v jiných oblastech neznám.

Zdravotní ošetření je někdy poskytovano v děsivých podmínkách podivnými nástroji, jsou ovšem i zdravotnická zařízení na slušné úrovni.

Bezpečnost

Ukrajina je přesto, že je někdy považována za destinaci pro dobrodruhy, relativně bezpečnou zemí. Jsou zde místa, kde například není běžné zamykat obydlí nebo zaparkovaný automobil, ale testovat to ve větším městě důrazně nedoporučuji.

Samozřejmě je dobré, zvláště v místech s větší koncentrací turistů, dodržovat bezpečnostní pravidla platná ve většině zemí světa. Nenechávat cenosti v automobilu, peníze a doklady nenosit v zadních kapsách kalhot, nedávat najevo, že máte hodně peněz, vyhýbat se tlačenicím atd. - zkrátka taková ta klasika.

Na Ukrajině je ještě stále běžné, že milice se nebude příliž angažovat v případech drobné kriminality a s hlášením o ukradeném fotoaparátu je k větší aktivitě nevyburcujete. Na druhou stranu mám pocit, že v případě težšího zločinu proti cizincům jednají rázně a bývají úspěšní, což působí dost preventivně.

Ukrajinci bývají příjemní, přátelští, bezkonfliktní lidé se smyslem pro humor. V každém národě se ale najde pár urážlivých idiotů, zvlášť když jsou posilněni alkoholem, raději se vyhýbejte příme konfrontaci s opilci, kteří se vás snaží vyprovokovat k hádce nebo útoku. I člověk zdánlivě chatrné tělesné konstrukce má obvykle mnoho přátel a soudružnost je další vlastností místních lidí.

Na Ukrajině není vždy samozřejmostí, že se vám podaří přivolat sanitku, zvlášte na odlehlých místech je to třeba mít vždy na paměti.

Ukrajinští mobilní operátoři mají zemi velmi slušně pokrytou. Uložte si do mobilu číslo nějakého ukrajinského kamaráda, do hotelu a v ideálním případě i právníka. Číslo na horskou službu je taky užitečná věc. Volitelně doporučuji uložit si taky tel. na záchranku a policii.

Na Ukrajině je častější výzkyt žloutenky a TBC než v ČR.

Zajímáte-li se o sexuální hrádky, pak je nutností kondom (viz. AIDS)

Ostatní rady

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: