« Ukrajina.tvForum.Ukrajina.tv»

Ivano-Frankivsk - plán návštěvy říjen 2009

Oficiální web města: www.mvk.if.ua Informační portál: www.ivfrankivsk.if.ua Web oblastní rady: www.if.gov.ua Polská stránka: stanislawow.net Historické pohlednice: nashemisto.if.ua/content/view/645/ - Virtuální Stanislavov: stanislaw.in.ua Wiki: uk.wikipedia.org - ru.wikipedia.org - en.wikipedia.org/wiki/Ivano-Frankivsk - pl.wikipedia.org/wiki/Iwano-Frankowsk Marie Antonína Kratochvílová oblast František Kriegel

Ivano-Frankivsk (do r. 1962 Stanislaviv) je historické město ležící v Haliči na západě Ukrajiny; je střediskem Ivanofrankivské oblasti a vedle Lvova největším kulturním a hospodářským centrem ukrajinské Haliče. V roce 2006 zde žilo přes 220 000 obyvatel, společně s přilehlými rajóny pak tvoří půlmilionovou aglomeraci.

Původní polský název Stanislawów (ukrajinsky Cтaніcлaвів; česky a slovensky též Stanislav) dal městu jeho zakladatel, polský šlechtic Andrzej Potocki, na počest svého otce Stanisława Rewery Potockého.

Dnešní název Ivano-Frankivsk (ukrajinsky Івано-Франківськ; rusky Ивано-Франковск) dostalo město roku 1962 podle ukrajinského básníka, spisovatele a aktivisty Ivana Franka, přestože zde delší dobu nepobýval, pocházel však od nedaleké Drohobyče a studoval mj. v Černovicích.