Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Jalta, Ялта - rusky i ukrajinsky se název města píše shodně, v krymské tatarštině - Yalta

Jalta


Po tom, co 18.století Rusko získalo nadvládu nad Krymem a car Alexander II. si zde vybudoval svou letní vilu, se Jalta stala nejmódnějším přímořským resortem na Černém moři. Před revolucí bylo toto pobřeží přeplněno aristokratickými nemovitostmi a pobývali zde osobnosti zvučných jmen jako Tolstoj, Čechov a Rachmaninov. Po revoluci byly tyto nemovitosti předělány na sanatoria pro dělníky. Ale hned po tom, co se ustálil nový režim se zde pokračovalo v tradici a Jalta se opět stala útočištěm pro bohatou smetánku a mocné papaláše.

Poloha Jalty je naprosto báječná. Rozkládá se na cipřišovém pruhu země, protínajícím se mezi Krymskými horami na jedné straně a Černým mořem na straně druhé.Ze severu je chráněná proti větrům, takže ani v zimě většinou teplota neklesne pod nulu a v létě je tu vždy o několik stupňů tepleji než v Kyjevě. Koupat se dá od června do října a po celý čas se naskýtá výhled na zasněžené vrcholky pohoří na severu.

Proslulá konference v Jaltě roce 1945 se konala v Livadii.

Jalta leží mezi krásně zakřiveným pobřežím Jaltského zálivu a silnicí Južnoběrežnoe shose, která se táhne okolo celého města asi 1 km od zálivu. Autobusové nádraží se nachází asi 1,5 km od centra hned před silničním okruhem. Obchodní centrum je na březích řeky Bystra a okolo jejího ústí do moře. Turisté si vychutnávají procházky na Leninově nábřeží, které se táhne od Západu od řeky Bystra až k východnímu konci města k řece Vodopadnaja.


google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: