Zaregistruj se TEĎ zdarma na DROPBOXU, přes odkaz http://udu.cz/dropboxprostorzdarma a získej navíc bonus 500MB

Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Jevpatoria, Євпаторія, Евпатория, Kezlev.

Jevpatoria


Toto město, leží trochu mimo turistické stezky asi 78 km severozápadně od Simferopolu. Je to starobylé město, plné památek, které dokazují historicky a kulturně velmi bohatou a rozmanitou minulost Krymu. Dříve bylo město živoucím přímořským rezortem a dnes bohužel zeje prázdnotou.

V 6 a 5 století př.n.l. bylo osídleno Řeky, v 10 a 12 století n.l. bylo obydleno Slovany. V 15 století bylo přejmenováno Turky na Hezlev, kteří jej opevnili a přeměnili na trh s otroky.Obepínající zdivo se již nedochovalo, zůstaly jen známky této minulosti a to v ulici Matvejeva. Můžeme zde vidět motlitebny Karaitů z 18. století.

V Jevpatorii se také nachází největší mešita na Krymu. Je to Dzhuma Dzhami mešita, najdeme ji v parku nedaleko náměstí Prymorska u břehu moře. Byla postavena v roce 1552 slavným architektem Khodzhym Synanem v tureckém stylu. Její vchod zdobí vysoké minarety a dvojité mihraby (výklenky k modlitbám ), které byly v roce 1976 restaurovány.Dva zdobené mramorové náhrobky, ležící po levé straně od vchodu, náleží dvěma tureckým generálům, kteří byli zabiti v Krymské válce.O mešitu se stará Krymský Tatar. Žije ve zrezavělé maringotce vedle mešity od svého návratu "domů" v roce 1990.Do mešity dochází pravidalně asi okolo 30 věřících.

Každý den jede ze Simferopolu na Jevpatorijské autobusové nádraží 11 autobusů, jízda trvá 1 a3/4 hodiny. Nádraží je 1,5 km na severozápad od centra. Tramvají č. 3 se dostanete na náměstí Teatralna a odtud pak tramvají č.1 do centra města po pobřeží.

Pozor: informace obsažené na této stránce jsou zastaralé.


google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: