Zaregistruj se TEĎ zdarma na DROPBOXU, přes odkaz http://udu.cz/dropboxprostorzdarma a získej navíc bonus 500MB

Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Přeprava jízdních kol v dálkových vlacích na ukrajinské železnici jako příručního zavazadla nebo zavazadlovým vagónem. Pravidla, instrukce, fotodokumentace.

Přeprava jízdních kol v dálkových vlacích na Ukrajině


Tento text se týká dálkových spojů na Ukrajině, pro přepravu jízdních kol v příměstských vlacích připravuji samostatný článek, pro mezinárodní spoje nemám ověřené informace.

Text v budu ještě upravovat, rád bych dodal například ceny apod.

Jízdní kolo je možné ve vlacích převážet sebou jako zavazadlo nebo jej poslat v zavazadlovém vagónu.

Zaslání zavazadlovým vagónem

Odeslání kola v zavazadlovém vagónu je pohodlné a levné, s kolem nemusíte během cesty manipulovat a ušetříte za případnou úschovu (třeba když si při přestupu budete chtít prohlédnout Lvov). Problém spočívá v tom, že zavazadlový vagón zpravidla jede jiným vlakem a někdy i jinou cestou. Třeba z Užhorodu jezdí zavazadlové vagóny jen 3x týdně a když vy pojedete například ve čtvrtek, pak je kolo nutné předat nádražnímu personálu ve středu (do 11:00).

Naopak výhoda je v tom, že si kolo nemusíte vyzvednout okamžitě. Takže si po příjezdu můžete naplánovat prohlídku města, výlet na hory nebo se pár dnů válet na pláži, zatím co kolo na vás bude za malý poplatek čekat na nádraží.

Přeprava jízdního kola jako zavazadla

Častějším případem asi bude, že si cyklista chce vzít kolo sebou jako zavazadlo. Pokud splníte určité podmínky, smíte kolo přepravovat zadarmo. Vyplývá to z bodu 15.5 "Pravidel přepravy pasažérů, zavazadel, zásilek a pošty po ukrajinských železnicích" (Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України), kde je napsáno přibližně toto: "Dovoluje se převážet sebou v rámci normy zavazadel … jízdní kola (velocipedy) v rozebraném a zabaleném stavu (ne víc než jeden).

Celé znění předmětné pasáže zákona s překladem najdete na "Pravidla přepravy pasažérů, zavazadel, zásilek a pošty po ukrajinských železnicích - 15.5". Doporučuji vytisknout a vzít sebou na cestu.

V praxi jsem viděl kola převážet tak, že z nich bylo odmontováno přední kolo a byly zabaleny v průhledné fólii. Kola pak měli cyklisté vloženy v nejhornější polici na zavazadla (viz. obrázek).

Převoz jsem konzultoval s průvodčí. Ta mi potvrdila správnost takovéhoto postupu. Ztvrdila že výklad zákona chápu dobře a potvrdila, že kola, které jsem ve vlaku nafotil jsou zabaleny a uloženy správně.

Přeprava jízdních kol ve vlaku na Ukrajině, foceno 20.07.2012 kousek na cestě Chmelnick - Lvov

Průvodčí mi ale potvrdila informace, které jsem nalezl na internetu, že je lépe si k kolu zakoupit zavazadlový lístek (ukr - багажну квитанцію / bahažnu kvytanciju)(ru - багажную квитанцию/bagažhuju kvitanciju). Zavazadlový lístek není drahý a měl by zabránit možným problémům s průvodčím, který může třeba zpochybnit zabalení kola (existuje názor, že nestačí třeba obyčejné igelitové pytle, ale že je nutný speciální pevný obal na kola). Průvodčí s kterou jsem hovořil mě upozornila na drobný problém a to, že zavazadlové lístky se na různých nádražích prodávají na různých místech, někde přímo v jízdenkové pokladně, jinde v zásilkové pokladně.

Podle různých informací na internetu to vypadá, že v dnešní době už s průvodčími bývají problémy minimální.

Předkládám přeložený postup k složení jízdního kola, který jsem nalezl na internetu:

Odmontujeme přední kolo a levý pedál. Odmontované kolo dáme na pravoý pedál a přivážeme k rámu jízdního kola. Řidítka otočíme na pravou stranu podélně k rámu a opět přivážeme, poté bicykl vložíme do igelitového pytle nebo ovineme igelitovou fólií, kterou zajistíme lepící páskou. Výhoda takového postupu je, že na pravé straně kola nejsou pak žádné velké výstupky a můžeme na ní snadno kolo položit na nejvyšší polici v plackartném vagónu.

Jak je vidět na přiložené fotografii, kolo se ve vagóně ukládá tak, že drží mezi dvěma policemi a leží nad prostorem s pasažéry. Na toto je lépe pamatovat při kupování jízdenky. Pokud si koupíte boční plackart, pak nad sebou nebudete mít protilehlou polici a o umístění kola budete muset poprosit u spolucestujících, kteří nemají boční místa.

Na polici, kde budete umisťovat kola jsou obvykle uloženy madrace na spaní, takže je budete muset odsunout, nebo přemístit jinam. V plackartném "kupé" (nazývám nepřesně, ale jiné slovo mě nenapadá) jde popsaným způsobem umístit 2, max. 3 kola.

Podobné pravidla by měla platit i na železnici v Rusku a na trolejbusové trati Simferopol - Jalta.

K tématu jsem zřídil stránku v diskusi na adrese http://forum.ukrajina.tv/viewtopic.php?f=18&t=587. Případné dotazy směřujte prosím tam.

Budu velmi rád, když mi napíšete vaše postřehy, zážitky, opravíte nebo doplníte text. Vítány jsou i fotografie vašich přepravovaných kol a způsobu jejich zabalení a uložení.


Text napsán 18.08.2012, aktuální situace může být jiná.


google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: