Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Mykolajiv, Nikolajev, Миколаїв, Николаев, Mikołajów, Mykolaiv

Mykolajiv město v Haliči


Ulice v městečku Mykolajev

V tomto příjemném městečku jsem v roce 2008 strávil několik dní. Nebyl jsem zde prvoplánovitě kvůli Mykolajivu, ale kvůli cestě do Lvova a tomu že zde bydlí moje známá, která mne ubytovala. Příjemné městečko, ano to je správný výraz pro Mykolajiv, tedy byl by, kdyby zde nebyla velká cementárna, jejíž přítomnost je ve vzduchu cítit.

Mykolajiv je okresním městem Mykolajivského rajónu, který se nachází v Lvovské oblasti, tzn. v Haliči.

Pozor: kromě Mykolajiva o kterém píši na této stránce existuje ještě několik dalších Mykolajivů. Vesnice Mykolajiv v Chmelnické oblasti, pak v Radechivském rajónu Lvovské oblasti a nakonec Mykolajiv, který je průmyslovým a přístavním městem na jihu Ukrajiny a centrem stejnojmenné oblasti (Mykolajivská oblast).

Rusky se název města řekne Nikolajev a rád bych upozornil, že i mezi Ukrajinci se ruská verze názvu města používá docela často. Pak jsou ještě obvyklé problémy s transkripcí do latinky, takže je možné narazit například na tvar Mykolaiv, Mikolajev a další.

Majdan Nezaležnosti

V městě žije okolo 14 800 obyvatel, absolutní většinu zde mají Ukrajinci. Železniční stanice, která se nachází na trati Lvov - Stryj je od města vzdálena asi 3 km, jak do Lvova, tak do Stryje se ale jde pohodlně dostat maršutkou přímo z centra Mykolajiva.

K založení Mykolajivu došlo v roce 1570, status města byl však udělen poměrně pozdě, v roce 1940. Přes pozdní založení města Mykolajiv je dobré zmínit, že na území Mykolajivského okresu je doloženo lidské osídlení už od dob paleolitu a z období eneolitu (doby měděné) je zdokladováno 15 lidských sídel. Od 6. století byla oblast součástí Velkého Chorvatska (Bílé Chorvatsko), později Kyjevské Rusi. V roce 1241 kraj zpustošily mongolské vojska. Další historický vývoj byl shodný jako u jiných částí Haliče. Město má jméno podle svého zakladatele Mykoli (Nikolaje) Tarlu, kterému povolil zbudovat město poblíž Drahoviže polský král Zikmund II. August.

Hlavní rozvoj města Mykolajiv nastal za časů SSSR, už v době první vlády sovětů se začala budovat cementárna a z Mykolajiva se stalo okresní město.

V Mykolajevském rajonu se plánuje vybudování vězeňského komplexu, který má nahradit věznice v Sokalja a Lvově.

V Mykolajevu stojí za pozornost:

Památník Adamu Rzevskomu
Památník je postaven u výjezdu z města na památku šlechtici A. Rzevskému, který zahynul 26.05.1599 při potyčce s obyvateli Mykolajeva, kteří vystoupili na obranu svých práv. Památník vytvořil lvovský sochař Sebastiján Češek.
Kostel svatého Nikoláje
Kostel byl postaven v letech 1607—1636 . Vysvěcen v roce 1636. Budova byla mnohokrát přestavována.
Cerkov svatého Nikoláje
Cerkov se začala budovat v roce 1848 na místě dřevěné cerkve z roku 1733, která byla postavena v místech kde stála první cerkva z 1570. Cerkov svatého Nikolaje byla vysvěcena v roce 1874. Ikonostas je dílem Teofila Kolystjanskoho a fresky Kornyla Ustijanoviča.
Cerkov Archanděla Michaela
Stavba cerkvy byla dovršena v roce 1860. na místě původní dřevěné cerkve z roku 1726.
Zámek grófa Skarbeka
Zámek byl vybudován v letech 1850 – 1875.
Jezero Barbara
Vesnice Drohoviš
V roce 1975 zde archeologové nalezli zbytky tábořiště lovců z doby pozdního paleolitu. Později zde stával hrad sloužící k obraně hranic Židačivského knížectví.
Vesnice Stiľské
Pozůstatky Stilskeho hradiště z IX. - XI. století., památka na říši Bílých Chorvatů, které bylo Stiľsko jednu dobu hlavním městem. Předpokládá se, že město, které zde stálo se rozkládalo na plošě neuvěřitelných 250 ha a délka jeho obranných hradeb byla okolo 10 km! Stiľské je tedy opravdový unikát. Více informací na http://www.mykolaiv.lviv.ua/tur-stilske.php , http://www.castles.com.ua/stilske.html
Jeskynní komplex na severní straně Mykolajiva
Stopy pohanských kultůr lze najít i ve vesnicích Stiľská Dubrová, Ilova, Velika Voľja a na okraji Mykolajeva, odkut pochází také fotografie v moji galerii. Komplex v Mykolajevě byl prozkoumán až v 80. letech minulého (20.) století. Podle archeologů byly zdejší chodby vytesány do skály nejpozději v 9. století a pravděpodobně sloužily mimo jiné i k náboženským účelům, byly zde nalezeny důkazy potvrzující, že se zde bylo obětiště. V pozdějších dobách chodby využívali křestanští mniši.
Uvnitř chodby Chodby

PSČ: 81604, telefonní předvolba: +380-3241, zeměpisné souřadnice: 49°31′29″ N 23°58′44″E, web: www.mykolaiv.lviv.ua, mklviv.info, nadmořská výška: 271 m

V fotografie, které jsem pořídil v Mykolajevě si můžete prohlédnout na: fotogalerie Mykolajiv 2008.

Ve fotogalerii většina zajímavých míst chybí, je to dáno tím, že jsem si o městě před příjezdem nezjistil všechny potřebné informace a spoléhal jsem na to, že mne město ukáže a do jeho historie zasvětí má hostitelka. Dnes už vím, že místní lidé jsou na Ukrajině ti nejhorší průvodci, např. moje hostitelka mne sice dovedla k chodbám z 9. století na okraji města, ale nebyla mi schopna říci o jak významnou památku jde, nevěděla jestli jde objekty přírodní nebo vzniklé pomocí lidské ruky. Když jsem na internetu později zjišťoval jakou že to kapli jsem vyfotil (tady), tak jsem jí našel nafocenou na fóru města Mykolajiv a pod tím komentáře typu: pěkné, to u nás máme? ... a prosím kde?

Jo tak takové byly mé ukrajinské začátky, dnes už vím, že je velmi důležité si zjistit dopředu informace o místě které chci navštívit a nespoléhat na průvodcovské schopnosti místních lidí, a už vůbec ne na existenci (případně dostupnosti) informačních materiálů v cíli cesty.

Vaše připomínky opravy a komentáře k této stránce o Mykolajivu můžete napsat do příslušného vlákna na fóru Ukrajina.TV.


google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: