Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Aj-Petri (Ай- е три) a Balšoj kaňon (Большой каньон Крыма)

Aj-Petrijská jajla se rozprostírá v jihozápadní části hlavního hřebene Krymských hor nad Jaltou a Alupkou, jejím nevyšším vrcholem je se svou výškou 1346 m n. m. hora Roka. Nejznámějším vrcholem jajly je bílá skála Aj-Petri (1234 m), která je pozůstatkem zvětralého korálového útesu, jenž zde byl vytvořen před několika miliony let. Většina jajly je součástí Jaltského horsko-lesního zapovědníku, na její část je však vstup zakázán z jiného důvodu, nachází se zde armádní radarová základna pro Sevastopol.

Na plošinu jajly se můžete dostat buď po křivolaké cestě taxíkem (z jaltského autobusového nádraží), nebo lanovkou, která vede z městečka Michor nedaleko Alupky. Lanovka vás vyveze celých tři a půl kilometru až na okraj jajly nedaleko vrcholku Aj-Petri a po cestě vám nabídne nádherný výhled na pobřeží Krymu poseté vinohrady. Hned u výstupní stanice lanovky pak budete překvapeni malým tatarským městečkem, kde místní nabízejí turistům své speciality a hlavně tamní víno. Odtud se také táhne přes celou plošinu úzká silnice, která z jajly klesá až k ústí Balšoj kaňonu.

Balšoj kaňon je se svou délkou 3,5 km a hloubkou přesahující 350 m největším kaňonem Krymu. Protékající říčka Auzun-uzen vytváří na dně kaňonu nesčetné meandry, hráze a tůňky. Avšak za suchých letních dnů se zde voda téměř zastaví, a tak jsou tůně hezky prohřáté a můžete se jimi procházet. Nejznámějším místem pro koupání je v tomto kaňonu tři metry hluboká Vana Molodosti, tu tak pojmenoval jeden z tatarských chánů, který sem jezdil pravidelně, protože prý po koupání vždy omládl. Voda ve Vaně Molodosti má teplotu okolo 10° C (Gornyj Krym: Atlas turista, 2010; Blacksea-crimea.com, 2009).

Trasa: Aj-Petri – pěreval Ai-Petri (1207 m n. m.) – tábořiště Baš-Dere – Balšoj kaňon – Vana Molodosti – cesta vedoucí z Aj-Petri na Bachčisaraj

Mapa: viz příloha č. 7

Ať už jste se na Aj-Petrijskou jajlu vyvezli lanovkou nebo taxíkem, vaše cesta pravděpodobně začne kousek od vrcholku Aj-Petri. Odtud se vydáte po asfaltové cestě nejdříve podél okraje jajly a poté na rozcestí zamíříte na severozápad napříč jajlou. Po zhruba 3 km se asfaltová cesta začne točit na sever, až se po ní dostanete k pěrevalu (sedlu) Aj-Petri (1207 m), odtud se napojuje širší nezpevněná cesta mířící loukou směrem na východ, ta asfaltová se stočí na západ.

Stezka se záhy rozděluje dvěma směry, do Balšoj kaňonu směřuje odbočka na sever, která ze začátku traverzuje, nebo mírně stoupá, poté se schová do lesa a začne klesat po výrazné rozsoše. Po této lesní cestě se dostanete k říčce Auzun-uzen, která vás přes tábořiště Baš-Dere dovede až do kaňonu.

Necelý kilometr za tábořištěm Baš-Dere dojdete na Olenyju poljanu (jelení louka), menší nezalesněný palouk, kde je také tábořiště. Za poljanou se můžete rozhodnout, zda chcete kaňon projít po jeho dně a půjdete korytem řeky Azun-uzen, nebo budete pokračovat po vyšlapaném chodníčku, řeku přebrodíte, vystoupáte nad kaňon a budete jej obdivovat z jeho skalnatého okraje. Vždy vás na cestě povede soutěska kaňonu, takže se nemáte, kde ztratit.

Pokud si zvolíte dobrodružnější cestu dnem kaňonu, určitě se na to předem připravte. Důležité věci jako doklady a mapy zabalte do igelitových sáčků a pokud možno také spacáky a oblečení, které špatně schne. Na samotný průchod vodou se raději přezujte do sandálů nebo podobné vodě odolné obuvi, vysoké pohorky by vodou rychle ztěžkly. Tůňky jsou většinou mělké a cesta vás skrze ně povede přes nad vodu čnící kameny, ale opatrnosti není nikdy dost a připravte se na to, že vám kaňon připraví i dobrodružnější překážky (viz obrázky č. 10 a 11).

Balšoj kaňon Balšoj kaňon 2 
Obrázek č. 10: Balšoj kaňon Obrázek č. 11: Balšoj kaňon 2
google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: