Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Arpatský vodopád (Арпатский водопад) a jezero

Krásnou oblast nejen pro dny odpočinku můžete najít v blízkosti téměř neznámé vesničky Zelenogorje (Зеленогорье), která se rozprostírá na plošině Panagija (урочище Панагия) obklopená ze tří stran horami (mapa viz příloha č. 6). Do Zelenogorje se můžete dostat jednak maršrukou ze Sudaku, která bohužel nejezdí moc často. Pak samozřejmě taxíkem a nakonec také pěšky, z přímořského městečka Morskoje po silnici, nebo také z vesničky Gromavka výstupem na hřeben uročšje Kušel (viz níže).

Poklad Zelenogorje se nachází skoro na konci vesnice, zprvu zde uvidíte jen větší prašné parkoviště s arabskou čajovnou a pár koňmi, pokud ale vyjdete na nenápadný malý svah naproti čajovně, otevře se před vámi nádherné zákoutí odpočinku. Mezi dvěma špičatými hřebeny je tu uměle vytvořeno blankytně modré sladkovodní jezero s příjemně teplou vodou a překrásným výhledem (viz obrázek č. 9). A co je nevíce potěšující, nesetkáte se zde s proudícími davy turistů, jako na plážích přímořských měst.

Po koupání vás snadno začnou okolní skalnaté vrcholy lákat k výstupu. Vystoupat na ně samozřejmě lze, nečekejte však žádnou vyšlapanou cestičku. Tato oblast není příliš navštěvovaná a pěšiny jsou značně zarostlé, což má ale i své kouzlo a krajina se vám za námahu odvděčí.

Pokud projdete kolem jezera a budete následovat jeho zdroj – vyschlou říčku, narazíte na pěšinku, která vás dlouho povede údolím říčky až do lesa, kde se po chvíli začne svah prudce zvedat a stezka ztrácet. Odtud vám nezbyde nic jiného než prudké stoupání lesem až na vrchol hřebene uročšje Kušel. Zde již narazíte na cestu vedoucí ze sousední vesnice Gromovka (громовка) a vydáte se po ní východním směrem. Po hřebení byste měli dojít až k sedlu Goruča, odkud začnete sestupovat. Bohužel je sestup také trochu náročnější na orientaci. Důležité je, abyste sestoupili do kaňonu říčky Pananyjan a nepřišli o druhý poklad vesničky Zelenogorje.

Pananyjská řeka vytvořila nad vesnicí opravdu unikátní kaňon. Turisticky nejpropagovanější je desetimetrový Arpatský vodopád na jeho konci, který však v letních měsících neoplývá velkým množství vody. Pravou nádherou je zbytek kaňonu, který se zařezává do dna údolí a vytváří ve zdejších skalách kaskádu tůní a hrází, které přímo vybízí ke koupání. Od Arpatského vodopádu dolů můžete jít bosky po hladkém načervenalém dně říčky a osvěžit si nohy. Později začne být cesta skalnatější a občas zde naleznete nainstalované žebříky a lávky, které lemují větší tůně a vany určené ke koupání. Do jedné z větších tůní také vedou schůdky a je zde i upravené místo pro sezení. Pod touto velkou tůní je pak jedna menší, která má tvar srdce. Říká se, že když se v ní muž se ženou vykoupe, do roka se vezmou a budou mít rodinu.

Jezero v Zelenogorje

Obrázek č. 9: Jezero v Zelenogorje

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: