Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Čatyr-Dag (Чатыр-Даг)

Čatyr-Dag (obrázek č. 6) je rozlohou menší krasová planina poblíž Simferopolu, jejíž hřeben sahá až do výšky 1527 m nad mořem. Tato planina je známá svou bohatostí na jeskynní systémy, kterých je na ploše 43 km2 na sto čtyřicet. Intenzivnější krasovění je zaznamenáno na Dolním plató Čatyr-Dagu, zde jsou také dvě veřejnosti zpřístupněné jeskyně: velmi bohatě zdobená Mramornaja a až 125 m hluboká Emine Bojir Chasar.

Největším pokladem Čatyr-Dagu je jeskyně Emine Bojir Chasar Nižnij, která byla objevena v roce 1976 a poté na dvacet let zapečetěna. Jeskyně je takovým unikátem, že patří mezi světově nejchráněnější krasové jevy, otevírána je místní speleologickou skupinou jen jednou za několik let a většinou pouze pro nutné vědecké výzkumy a mapování, na kterých mimochodem spolupracují Čeští speleologové. Pokladem této jeskyně jsou miliardy malých červených a bílých krystalů kalcitu, ankeritu a aragonitu, které připomínají kamenné květy, jimiž je celá jeskyně jakoby vystlána. Křehké krystalové království, které v Emine Bojir Chasar Nižnij vyrůstalo po několik statisíciletí, by při narušení člověkem mohlo zmizet během pár let. (Wagner, © 2008)

Trasa: Angarský pěreval (752 m n. m.) – tábořiště Bukovaja poljana – vrchol Ekluzu-Burun (1527 m n. m.) – Mramornaja jeskyně – tábořiště Sosnovka u cesty Simferopol-Alušta

Mapa: viz příloha č. 4

Na Čatyr-Dag je nejlepší vystoupat ze sedla Angarský pěreval (sedlo), nejvyššího místa trolejbusové tratě ze Simferopolu do Alušty. Na pěreval se nejlépe dopravíte ze Simferopolu nebo Alušty právě trolejbusem. Ze sedla se vydáte na západ vzhůru po asfaltové cestě, přímo naproti budovám pěrevalu. Po chvíli dojdete na rozcestí s několika starými domy, odtud se dáte lesní cestou vzhůru doprava, cesta se bude různě točit, až dojdete k tábořišti v rohu zarostlé zelené louky. Od tábořiště vede jedna pěšina dolů k bažinatému rybníku, v lese za ohništěm pak najdete druhou úzkou pěšinu, po které se vydáte kousek do prudkého kopce a následně traverzem. Po cca jednom kilometru stezka uhýbá prudce do kopce a měli byste po ní dojít až na plošinu Čatyr-Dag. Cesta má více variant a rozcestí jsou dosti nepřehledná, takže pokud odbočku minete, nebo uhnete dříve, nezoufejte, důležité je stoupat stále vzhůru a jinam než na jajlu dojít nemůžete. Dávejte si pozor, abyste nenarazili na skalnaté hrany jajly, ty byste pak museli dlouze obcházet.

Z okraje jajly se vydáte po zřetelné pěšině v trávě zhruba podél hrany až k nejvyššímu vrcholu Čatyr-Dagu Ekluzu-Burun s výškou 1527 m nad mořem. Zde se nacházíte jen 18 m pod nejvyšším bodem Krymu Roman-Koš (1545 m) a máte na něj také pěkný výhled jižním směrem. Pod vámi se rozprostírá jižní pobřeží Krymu, Černé moře a město Alušta. Na východě si můžete prohlédnout turisticky atraktivní Demerdži. Z Ekluzu-Burun vede opět travnatá pěšina po okraji jajly až na hranu mezi Horní a Dolní plošinou. Dolní plošinu jajly křižuje několik cestiček, všechny ale vedou k Mramornej jeskyni na jejím konci.

Mramornaja jeskyně určitě stojí za návštěvu, můžete si zvolit mezi několika trasami, z nichž ta nejdelší trvá skoro tři hodiny a stojí 70 hřiven. U této jeskyně je také menší muzeum speleologie a bufet, kde mimo jiné podávají boršč nebo pizzu.

Od Mramorné jeskyně pokračujte po široké cestě pro auta směrem na východ. Z této cesty záhy odbočuje na sever pěšina po hřebeni směrem na Pěrevalnoje, pokud ale chcete rovnou pokračovat v cestě na protější Demerdži jajlu, postupujte stále po široké cestě, která se postupně stáčí na jih. Z ní sejděte až odbočkou mířící na východ, která vede po hraně skalnatého kotle. Na hraně si pečlivě hlídejte, kde odbočuje pěšina, která vás dovede prudkým srázem dolů k tábořišti Sosnovka u osady Privalnoje.

Čatyr Dag Demerdži 
Obrázek č. 6: Čatyr-Dag Obrázek č. 7: Demerdži
google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: