Zaregistruj se TEĎ zdarma na DROPBOXU, přes odkaz http://udu.cz/dropboxprostorzdarma a získej navíc bonus 500MB

Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Doporučení pro pobyt v Krymských horách

Pro pohyb v Krymských horách je určitě nutné mít mapu, neexistuje zde totiž žádný ustálený způsob turistického značení cest. Určitou formu značení můžete potkat u některých frekventovanějších turistických tras, v podstatě jsou to jen červené nebo modré tečky na kamenech nebo stromech podél cesty, jsou ale nepravidelně rozmístěné a nepředchází jim žádné rozcestníky s informacemi, kam cesta vede, nebo jak je trasa dlouhá. Se značením, jak ho znáte v Česku, se setkáte pouze v okolí Bachčisaraje a to jen díky tomu, že se na značení této oblasti velkou měrou podíleli čeští dobrovolníci z Karpatského turistického spolku.

Mapy Krymských hor můžete zakoupit buď již v Česku, nebo až na místě, v kterémkoliv z informačních center nebo ve stáncích se suvenýry a novinami. Dobré je si pořídit mapu co nejpodrobnější pro lepší orientaci v nesčetném množství malých cestiček a pěšinek. I s podrobnou mapou však nemáte vždy jistotu, že trefíte správnou odbočku. Informace na mapách nemusí být aktualizované, a tak někdy plně neodpovídají dnešní skutečnosti. Na druhou stranu bývají na mapách dobře značena tábořiště a místa turistického zájmu.

Na mapách bývají také značeny prameny, toto značení ale nemusí být úplně spolehlivé, protože především na jajlách bývají některé toky dočasné a vodu tam v letních měsících nenajdete. Zvláště ve vyšších polohách je pramenů poměrně málo a je dobré se na vícedenní túru zásobovat pitnou vodou v lahvích, které je možné zakoupit v jakémkoliv magazinu. Voda z pramenů by měla být nezávadná, na Krymu se v chráněných oblastech už dlouho dobytek nepase (pokud chcete pro jistotu použít filtr nebo desinfekci, přivezte si je už z Česka, na Ukrajině jsou totiž špatně k dostání). Ukrajinská voda z kohoutku by po chemické stránce závadná být neměla, přesto se doporučuje ji před požitím převařit.

V Krymských horách si dávejte pozor na klíšťata, je jich zde poměrně velké množství a některá mohou přenášet klíšťovou encefalitidu. Minimálně jednou denně byste měli kontrolovat, jestli nemáte na těle přisáté klíště. V případě, že nějaké najdete, jej jednoduše odstraňte tahem pinzetou a místo přisátí vydesinfikujte. Desinfekce by měla určitě patřit do vaší základní výbavy, protože na Krymu se vám kvůli jiné povaze vody v jezerech a moři můžou zanítit i drobné odřeniny.

Co se týče vybavení na hory, není na Krymu potřeba ničeho speciálního. Každý pěší turista by měl mít v první řadě dostatek jídla a vody na plánovaný výlet, poté oblečení do teplého i deštivého počasí a samozřejmě baterku, stan, spací pytel a karimatku, pokud plánujete v přírodě přespat. Dobré je, si na cestu přibalit lékárničku, nabitý mobilní telefon a tabulku čokolády pro případ nejvyšší nouze. Předpokladem pro každou výpravu je samozřejmě v první řadě informovanost. V informačním centru nebo na internetu si předem ověřte předpověď počasí, přístupnost dané oblasti a jaká rizika zde mohou nastat.

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: