Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Doprava na Krym z ČR

Pro přejezd z České republiky na Krym lze zvolit hned několik variant, vedle nejrychlejší dopravy letadlem je zde samozřejmě možnost dopravy dálkovými autobusy nebo velmi spolehlivými a pohodlnými ukrajinskými vlaky.

Letecká doprava

První varianta, která je asi nejpohodlnější, je letecká doprava. Nejčastější volbou je přílet na letiště v Simferopolu, existuje i možnost letět až do Sevastopolu. Délka letu je závislá na mezipřistání, přímé lety totiž neexistují, nejvýhodnější jsou lety s přestupem v Kyjevě, ty trvají nejméně šest hodin (z toho mezipřistání dvě a půl hodiny). Dále je možný přestup v Petrohradě, ale pro vstup na území Ruské federace je potřeba předložit poměrně těžce získatelné vízum, což cestu značně komplikuje. Z Prahy, Brna nebo také Vídně se ceny zpátečních letenek pohybují od osmi až do padesáti tisíc korun.

Nízkonákladové společnosti přímo z Česka na Ukrajinu nelétají, odlet je ale možný například z polských Katovic (cca 100 km severovýchodně od Ostravy), let je opět s přestupem v Kyjevě a zpáteční letenka stojí zhruba čtyři tisíce korun. Je nutné si uvědomit, že nízkonákladové společnosti přepravují zdarma jen zavazadlo omezených rozměrů, takže pro přepravu vybavení na delší pobyt je nutné si připlatit zavazadlo navíc (cca 450 Kč na jeden let).

Autobusy a vlaky

Další variantou je autobusová doprava. Přímé autobusové spojení z Česka bohužel nejezdí, ale existují varianty s přestupem na Slovensku nebo v Užhorodě a pokračováním s některou z Ukrajinských společností. Informace o těchto spojích jsou však špatně dostupné a vzhledem k délce cesty je lepší se autobusové dopravy vyvarovat.

Jako nejvýhodnější varianta dopravy se jeví cesta vlakem a i zde existuje několik možností. Asi nejjednodušší je si koupit lístek z místa, odkud odjíždíte, do Simferopolu přímo v zahraniční pokladně Českých Drah, to je ale varianta nejdražší, jedna jízda vás bude stát asi osm tisíc korun.

Dopravu po ukrajinském území je určitě levnější zajistit zvlášť přímo u tamních drah. Nejlepší tedy je se nejprve dopravit do Čopu (Chopu), Užhorodu nebo Lvova, což jsou větší města nejblíže slovenským hranicím. (Užhorod se zdá být zajížďkou, ale pokud vám spoje špatně navazují, můžete zde najít ubytovaní a strávit den v historickém centru.) Jednou z možností pro tuto trasu je doprava vlakem, přímo nebo s přestupem na Slovensku, a to buď až do Lvova, nebo do Čopu a odtud do Užhorodu. Další možností je autobus, některé dopravní společnosti provozují linky přímo do Užhorodu nebo alespoň do města Michalovce na slovenské straně hranic (do Michalovců jezdí i přímý vlak z Česka). Z Michalovců pak jezdí dvakrát denně pravidelná autobusová doprava do Užhorodu. Cesta z ČR na Ukrajinu většinou trvá okolo 12 hodin a cena zpáteční jízdenky se pohybuje od dvou tisíc korun výše.

Z Užhorodu a ze Lvova, popřípadě i z Čopu už je možné zakoupit jízdenku na Krym – nejčastěji do Simferopolu nebo Sevastopolu. Trasy vlaků vedou převážně přes Kyjev (přímo i s přestupem), cesta trvá cca 36 hodin, ze Lvova jezdí ale i přímý vlak a cesta trvá pouze 24 hodin. Cena se odvíjí jednak od typu spoje ale také od druhu jízdenky, ukrajinské vlaky mají totiž tři třídy. Nejlevnější zpáteční jízdenka pro třídu plackarta stojí okolo 300 hřiven, což je asi 750 Kč (kurz k 19. 1. 2012 je 2,50 Kč za hřivnu). Celkové zpáteční jízdné pro tuto kombinovanou variantu např. z Ostravy do Simferopolu (přestup v Žilině a v Čopu) tak může vyjít na necelé tři tisíce korun.

Cesta s koupí jízdenek až na Ukrajině je tedy nejlevnější a také velice pohodlná, problém však může nastat, pokud zvažujete cestu na Krym v letních měsících, to jsou totiž vlaky často zarezervované až na několik týdnů dopředu. Jízdenky byste si tedy měli pro jistotu koupit nejméně tři týdny před odjezdem, naštěstí jejich koupi nabízejí na internetu některé dopravní společnosti a také Češi žijící na Ukrajině, lístky vám pak zašlou poštou, nebo předají na smluveném místě na Ukrajině. Není úplně vyloučeno, že seženete volné lístky v den svého příjezdu na Ukrajinu, Žídek (2007), který koupi lístků nabízí na své internetové stránce ukrajina.tv upozorňuje, že „obsazenost [vlaků] se může změnit, protože jízdenky lze do 3 dnů před odjezdem vrátit s minimálním storno poplatkem cca 10 hriven. Lidé, kteří si nejsou jisti datem odjezdu, si někdy kupují jízdenky na několik spojů s tím, že je pak vrátí“.

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: