Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Doprava po Krymu

Na samotném Krymu se nabízí hned několik možností dopravy, jednak jsou to vlaky, kterým je věnován dostatek textu výše, potom je to obdoba autobusů – maršrutky a dále také trolejbusy, nebo taxi.

Maršrutky jsou menší autobusy většinou s 15 až 20 místy k sezení. Jezdí docela pravidelně, ale raději se o jízdních řádech informujete na autobusových nádražích ve větších městech. Na vesnicích totiž často nejsou jízdní řády k nalezení a časy odjezdů se dozvíte pouze od místních. V maršrutkách se platí lístek buď předem na nádraží, nebo přímo řidiči, cena bývá většinou velmi nízká v porovnání s českými dopravci. Nutno upozornit, že v maršrutkách není zvykem přepravovat velká zavazadla, nenajdete v nich žádné zavazadlové prostory, a proto si někdy za velké batohy řidič naúčtuje příplatek za zavazadlo (багаж). S trolejbusy se nesetkáte jen ve městech, Krym se totiž pyšní nejdelší trolejbusovou linkou na světě vedoucí ze Simferopolu přes Aluštu až do Jalty, celá trasa je dlouhá asi 80 km a zaplatíte za ni pouhých 5 hřiven. Pokud vyjíždíte z jednoho z větších měst, jízdenku si určitě zakupte předem na nádraží, mohou být totiž až na hodinu předem vyprodané, po cestě pak řidič nabírá cestující až do doby, kdy je trolejbus úplně plný. Trolejbusová doprava jinak funguje v podstatě stejně jako maršrutky.

Další možností dopravy jsou taxíky. Na Krymu vlastní něco jako taxi v podstatě každý, kdo má auto. Tito taxikáři pak stávají před památkami a nádražími a pokřikují na turisty jména míst, kam právě jedou. O ceně se dá často smlouvat, ale i tak taxi může vyjít několikrát dráž než maršrutka, výhodou je, že vás doveze kamkoliv si řeknete. Taxikáři jsou navíc často místní obyvatelé znalí okolí a tak můžou poradit, jak se kam nejlépe dostat. Informace o horách od nich ale nečekejte, většina z nich nikdy nebyla ani na horách okolo jejich rodné vesnice. Taxikáře je také důležité upozornit, že vezete větší zavazadla před tím, než domluvíte cenu, aby nedošlo k nedorozumění.

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: