Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Praktická část - poloostrov Krym, Autonomní republika Krym

Krym je zkrácený název, který se používá pro oblast poloostrova Krymu, na kterém se nachází ukrajinské regiony Autonomní republika Krym a město Sevastopol.

Obecné informace

Zde jsou uvedeny základní informace týkající se geografie, politické situace a především historie Krymu, jejíž stopy jsou zde i dnes všudypřítomné.

Geografie a klima

Krymský poloostrov (obrázek č. 1) se nachází na severním pobřeží Černého moře, k Evropskému kontinentu je na severu připojen Perekopskou šíjí, z východu jej obklopuje Azovské moře. Krym je přibližně stejně daleko od severního pólu a rovníku. Krymský poloostrov je obklopen námořní hranicí dlouhou 1 000 km, celkově pak zabírá plochu o rozloze 26 100 km2.

Poloostrov Krym

Obrázek č. 1: Poloostrov Krym (Ferentseva, 2003)

Většinu poloostrova tvoří stepi a lesostepi, ze kterých na jihovýchodě vystupují Krymské hory, ty jsou od pobřeží Černého moře odděleny úzkým subtropickým pásem. Nejvyšším vrcholem Krymu je Roman-Koš se svou nadmořskou výškou 1545 m n. m. Mezi největší řeky zde patří Salgir, Indol, Tchernaya, Belbek nebo Kacha.

Na většině území Krymu je mírné kontinentální klima, pro jižní pobřeží je spíše charakteristické velmi vlhké subtropické podnebí. Na jihu jsou léta sušší a horká, zimy vlhké a teplé, v horách je mnohdy vlhčí počasí. Jižní Krym je nejteplejším regionem Ukrajiny, v zimě se teploty pohybují těsně nad nulou, ve vyšších nadmořských výškách i několik stupňů pod bodem mrazu, letní teploty zde dosahují až 35° C. Pobyt v tak vysokých teplotách zpříjemňuje hlavně mořský vánek a vlhkost, která může dosáhnout až 80%.

Během roku je zaznamenáno většinou 250 – 300 slunečných dnů. Srážky jsou častější jen v horách, ročně zde spadne okolo tisíce milimetrů vody. Srážky se většinou objevují ve formě prudkých krátkodobých bouřek, déšť je vydatný, ale ne vytrvalý. Po dvou hodinách intenzivního deště se zejména v horách setkáte s až nesnesitelnou tropickou vlhkostí. (Ministry of Foreign Affairs of Ukraine, n.d.)

Politická situace

Protože je Krym od roku 1954 součástí Ukrajiny, nepotřebují občané České republiky pro vstup na jeho území žádné vízum. Vízum je nutné pouze v případě, pokud pobyt na Ukrajině trvá déle než 90 dní.

Na Krymském poloostrově se rozprostírají dva regiony: Autonomní republika Krym a Město Sevastopol. Autonomní republika Krym je samostatným parlamentním státem v rámci Ukrajiny, v jejímž čele stojí premiér předsedající stočlenné Verchovné radě Krymu. Hlavním městem republiky je Simferopol. Na poloostrově žije 2 018 400 obyvatel, mísí se zde velký počet národností, převažuje ruská národnost, za ní se řadí ukrajinská a velké procento obyvatel tvoří také Krymští Tataři.

I když je úředním jazykem ukrajinština, mluví se na Krymu převážně rusky (azbuka a základní fráze viz příloha č. 2) a můžete se setkat i s tatarským jazykem. Pro cestování je dobré si osvojit azbuku a základní slovíčka z ruštiny, jen těžko se zde najde místní, který ovládá angličtinu nebo němčinu. Tuzemskou měnou je ukrajinská hřivna (UAH), nejlépe směnitelné jdou zde dolary. Časové pásmo na Krymu je Greenwichský čas plus dvě hodiny.

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: