Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Mangup (Мангуп)

Za nejpozoruhodnější skalní město Krymu je považováno Mangup-Kale, situované na impozantní hoře Mangup asi 600 m nad mořem, jejíž severní stěna je rozčleněna třemi roklemi na čtyři výběžky. Na úpatí hory je uměle vytvořené sladkovodní jezero, a tak je oblast jako stvořená pro aktivní odpočinek. U jezera je i kemp, který mimo ubytování nabízí také (za menší poplatek) hlídání batohů po čas výletu nebo pramen s pitnou vodou. Pitnou vodu jinak v okolí Mangupu můžete nakoupit v magazinu nebo načerpat v hospůdkách vesničky Chadži-Sala pod horou.

Pevnost na Mangupu nechali postavit už v 6. stol. byzantští vládcové a od té doby se tato tvrz těšila velké slávě zahraničních cestovatelů a obdivovatelů. Ve 12. stol. se Mangup stal hlavním městem tehdejšího státu Feodoro, který byl součástí Gótské eparchie. V této době Mangup vzkvétal nejvíce, byla zde renovována stará basilika a kolem města byly vztyčeny tři linie opevnění. První linií byla vnější hradba vedoucí po obvodu plošiny, druhou linii představovala dlouhá zeď s věžemi, která křižovala plošinu a poslední linií byla citadela na nejzápadnějším výběžku hory. Výborné strategické místo a nedobytnost této pevnosti ocenil za druhé světové války i německý generál Erich von Manstein, který si zde v době dobývání Sevastopolu nechal postavit pozorovatelnu. (Ministry of Culture of Ukraine, n.d.)

Za výstup na Mangup se ve vesničce Chadži-Sala na začátku stezky platí vstupné (cca 15 UAH), u pokladního v kase si také můžete zakoupit mapku skalního města.

Trasa: Chalmovka – Eski-Kermen – Zalesnoje – jezero Mangup

Mapa: viz příloha č. 9 dole a příloha č. 8 nahoře

Nejjednodušší cesta k Mangupu je maršrutkou buď do vesnice Zalesnoje (Залесное), nebo přímo na zastávku u jezera pod horou. Další možností je cesta pěšky. Hezká je např. trasa přes Eski-Kermen, další z krymských skalních měst. Tato trasa začíná bohužel trochu fádnějším pochodem z vesnice Chalmovka (Холмовка), maršrutkou se nechte vysadit už kousek před touto vesničkou (řidič nebo spolucestující vám poradí, pokud se zeptáte na Eski-Kermen). Z křižovatky, na které vás řidič vysadí, budete pokračovat asfaltovou cestou asi 5 km na jihozápad a až dojdete k lomu, dáte se před ním doprava a před s sebou už uvidíte horu Eski-Kermen (v překladu stará pevnost), malou hospůdku pod ní a možná i autobus s turisty. Pokud budete chtít navštívit i toto malebné skalní město založené v 6. stol. Góty a Alany, připravte se opět na zaplacení vstupného (cca 30 UAH).

Od Eski-Kermen vede až do vesnice Zalesnoje široká polní cesta táhnoucí se na západ okolo impozantní skalnaté masy Bally-Koba. Po cestě je také jeden lesní pramen cca 2 km od Eski-Kermen. Z vesnice Zalesnoje budete pokračovat podél silnice směrem na jih, po zhruba kilometru a půl chůze dojdete k jezeru Mangup.

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: