Zaregistruj se TEĎ zdarma na DROPBOXU, přes odkaz http://udu.cz/dropboxprostorzdarma a získej navíc bonus 500MB

Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Ochrana životního prostředí

Přirodno-zapovidny fond Ukrajiny ustanovuje čtyři základní stupně chráněných oblastí. Pravidla pohybu v těchto oblastech upravuje zákon O přírodním-zapovidnym fondu ukrajiny.

Nejvyšším stupněm ochrany přírody je biosférický zapovědník (biosférická rezervace). Takto označené oblasti jsou chráněné ve všech vrstvách biosféry, mají mezinárodní význam a je na ně velmi přísně omezený vstup. Na Ukrajině jsou čtyři biosférické zapovědníky, ani jeden se ale nenachází na Krymu.

Druhým nejvyšším stupněm ochrany je přírodní zapovědník (přírodní rezervace). Území označená tímto stupněm ochrany mají celonárodní význam a většinou je sem vstup značně omezen, někdy i zakázán. Účelem přírodních zapovědníků je totiž zachování původních podmínek určité oblasti, které většinou slouží jako přírodní laboratoř pro vědecké výzkumy. Na jižním Krymu jsou takto chráněné oblasti čtyři: Karadajský, Krymský, Jaltský horsko-lesní zapovědník a Mys Martin.

Třetím stupněm ochrany přírody jsou národní přírodní parky, které své zástupce na Krymu nemají. Do Národních přírodních parků je turistům umožněn volný přístup.

Posledním stupněm ochrany jsou na Ukrajině zakazniky (chráněná území), tyto oblasti jsou chráněné kvůli zachování jejich určitého prvku, kterým můžou být rostliny, zvířata nebo přírodní zdroje. Jsou zde omezeny činnosti, které jsou v rozporu s úkolem a cílem daného zakazniku. Zákazníky mohou být trvalé, ale také dočasné. V oblasti Krymských hor a jejich okolí je zákazníků hned několik, např. Novyj Svět, Karabi-jajla, Gornyj kras Kryma, Kačinskyj kaňon, Bajdarskyj nebo Balšoj kaňon Kryma. (Ukraina Inkognita, ©2009-2010)

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: