Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Pravidla pobytu v Krymských horách

Na Ukrajině je pohyb v přírodě (nejen v rezervacích) výrazně omezen legislativou, která je však velmi chabě prosazována. Setkáváte se tak se spoustou zákazů a nařízení, které v praxi málokdo dodržuje.

Prvním, ne vždy praktikovaným předpokladem k fungování těchto zákonů, je registrace turistů. Každý pěší turista přijíždějící na Krym, který má v plánu trávit dny v horách, by se po příjezdu měl zaregistrovat v nejbližší kanceláři Krymské horské záchranné služby (seznam stanic horské služby viz příloha č. 1). Registrace zahrnuje v podstatě jen vyplnění formulářů informacemi o turistické skupině, jako jsou jména a adresy členů, trasa plánované cesty a místa, která hodláte navštívit. Pracovníci horské služby vyplněné formuláře orazítkují a tím se z nich stanou oprávnění k vaší cestě. Předložení těchto dokumentů od vás může požadovat jakýkoliv člen horské služby nebo lesní stráže. Dále se očekává, že při odjezdu alespoň telefonátem potvrdíte, že jste cestu dokončili. Registrace je určitě nutná při výpravách na zakázaná území, mimo ně se ale registruje málokdo. Podrobnosti k registracím i ostatním pravidlům týkajících se pobytu v přírodě na Krymu naleznete na internetových stránkách Krymské záchranné služby (Kontrolno-spasatelnaja služba Kryma – www.kss.crimea.ua).

Dalším, ne zcela fungujícím nařízením, jsou poplatky za pobyt v Ukrajinských horách a lesích. Podle Ukrajinských zákonů by měl každý zaplatit něco jako vstupné za každý den, který stráví v horských lesích. Je ale na lesní stráži, aby vás v horách vyhledala, a o příslušnou sumu požádala. Může se také stát, že když už příslušníka lesní stráže potkáte, což se nestává často, nebude mluvit jiným jazykem než rusky, a než aby vám tedy přes velkou jazykovou bariéru dlouze vysvětloval, že musíte zaplatit daň z pobytu v přírodě, často to předem vzdá a nechá vás pokračovat v cestě. Na některých turistických cestách se však můžete setkat s kasami, kde budete muset zaplatit vstupné, abyste mohli pokračovat. Takové vstupné je vyžadováno pouze u zvláště vyhlášených památek, jako jsou některá skalní města v okolí Bachčisaraje, nebo skalní město Demerdži. I tyto kasy však můžete obejít, pokud totiž k památce přijdete jinou cestou a kolem kasy procházíte až na cestě zpět, poplatek byste platit neměli.

O stanování na Krymu ve volné přírodě již bylo výše prozrazeno, že je formálně zakázané, pokud ale nespíte přímo na vrcholku Demerdži, neměl by vás za stanování v přírodě stihnout žádný trest. Existují však místa, která jsou v Krymských horách ke stanování přímo určena, většinou jsou zaznačena v turistických mapách a jsou to také jediná místa, kde je povoleno rozdělávat otevřený oheň.

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: