Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Stravování

Krymská kuchyně je z velké části podobná té ruské, mísí se v ní ale také vlivy jiných národních kuchyní, např. italské nebo arabské, jelikož je kultura Krymu ovlivněna různými národy, které se na něj v průběhu historie přestěhovávaly.

Mezi typická Krymská jídla patří určitě velmi husté a syté polévky, které se podávají s chlebem. Nejčastěji je na jídelníčku boršč, zeleninová polévka z hovězího nebo vepřového masa s červenou řepou; soljanka, což je také druh zeleninové polévky a je nutné upozornit i na studenou okrožku, která se připravuje ze zkyslého mléka a salátových okurek. Z hlavních jídel je běžný např. plov, což je v podstatě rýže s kořeněným masem; pelmeně, to jsou těstovinové taštičky plněné mletým masem, nebo manty, které jsou jen větší verzí pelmeňů.

Na Krymu je možnost navštívit restaurace od těch nejluxusnějších až po ty podezřele levné. Na dražší restaurace narazí člověk spíše ve větších městech, tam může zaplatit jen za boršč okolo 30 UAH.

Na každém nádraží je menší hospůdka, kde často nabízejí jen pár druhů klasických ukrajinských jídel. Tato občerstvení bývají jedny z nejlevnějších, ale na kvalitě jídla se to většinou vůbec neodrazí. Misku poctivého boršče zde můžete dostat i za pouhých 12 UAH (někdy nabízejí i levnější variantu bez masa). Na vesnicích se s podobnými jednoduchými hospůdkami setkáte také jako se součástí místních obchodů, kde mimo normálních potravin mohou nabízet právě boršč nebo klobásu s chlebem.

Co se týče jídla v restauračních zařízeních, je nutné také upozornit na kopr, který je nedílnou součástí snad každého podávaného pokrmu. Samozřejmě jej můžete najít v boršči nebo jako posypku na pelmeních, ale také v salátech, na bramborách nebo v hot dogu z místního stánku.

Kromě zajímavých jídel se zde prodává i jeden typicky ruský nápoj a to kvas. S kvasem se setkáte často na náměstích, kde se čepuje z velkých cisteren do kelímků nebo PET lahví, koupit jej lze i v obchodech s potravinami. Je to v podstatě sladký nealkoholický nápoj vyrobený z žitného chleba nebo kvásku, nejlépe chutná chlazený a proto jsou cisterny většinou obaleny alobalem nebo jiným izolačním materiálem.

Pokud se rozhodnete si vařit na vlastním vařiči, je nejprve nutné se ujistit, že s sebou máte všechno potřebné vybavení. Outdoorový obchod s plynovými kartušemi je totiž na Krymu výjimkou.

Suroviny na vaření jsou zato k sehnání na každém rohu. Ve větších městech lze narazit i na supermarkety, kde je nabídka velká a můžete si v klidu vybrat, co potřebujete. V menších městech je lepší alespoň trochu ovládat ruštinu (azbuka a základní fráze viz příloha č. 2), protože se zde setkáte pouze s menšími pultovými prodejnami – magaziny (магазин) nebo produkty (продукты).

Výhodou ovšem je, že takovéto malé magaziny nebo produkty (obchody) se základními potravinami jsou opravdu i v té nejmenší vesničce uprostřed hor. Ovoce a zeleninu a někdy i pečivo lze nakoupit v malých stáncích podél cest nebo na náměstích, kde místní obyvatelé prodávají část své vlastní úrody.

Ceny potravin na Ukrajině se mohou hodně lišit a také měnit, české ceny ale výrazně nepřevyšují (kromě masa, které je dražší). Ceny některých potravin: chléb 3 - 5 UAH, voda 2 l 4 - 8 UAH, máslo 10 – 12 UAH, kukuřice v konzervě 5 – 7 UAH, rybičky v tomatu 6 – 9 UAH.

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: