Zaregistruj se TEĎ zdarma na DROPBOXU, přes odkaz http://udu.cz/dropboxprostorzdarma a získej navíc bonus 500MB

Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Ukrajinské vlaky

Již bylo zmíněno, že jízdenky v ukrajinských vlacích jsou ceněné podle třídy, existují zde totiž tři třídy: plackarta, kupé a LUX. Třída plackarta nabízí lůžko v otevřeném vagoně (viz obrázek č. 3), jsou zde vždy dvě lehátka nad sebou a mezi každými dvěma spodními lehátky stůl. Ve vagoně je možnost objednat si kávu nebo požádat o horkou vodu ze samovaru (viz obrázek č. 4). V ceně jízdenky je povlečení, které můžete použít na poskytnutou matraci a polštář. Tato třída, ač nejnižší, nabízí velmi komfortní jízdu i na dva dny.

Třída plackarta Samovar 
Obrázek č. 3: Třída plackarta Obrázek č. 4: Samovar

Třída kupé se skládá z uzavřených oddílů pro 4 až 6 osob, lehátka jsou zde širší a delší, každé lehátko má svou žárovku a na chodbičce jsou k dispozici zásuvky (110V). Tato jízdenka bývá dražší až o 50%, někdy je ale v ceně kromě povlečení i jídlo. Nejvyšší třída LUX nabízí oddělené prostory pro dvě osoby vybavené dvěma pohodlnými pohovkami, prostory bývají klimatizovány a ložní prádlo bývá měněno v průběhu cesty. Cena LUX lístku může být až 6krát dražší než plackarta a může v ní být zahrnuto až pět jídel. (Cestovní agentura Kar-Kar-Tur, n.d.)

Co se lístků týče, vždy na nich máte kromě trasy zaznamenáno také číslo vagonu a sedadla/lehátka, funguje tedy stejně jako místenka. V každém vagonu je celou cestu jeden průvodčí, na kterého se můžete obrátit v případě potíží, nečekejte ale, že bude mluvit jinak než Ukrajinsky nebo Rusky. V každém vagonu jsou také dva záchody, v průběhu cesty bývá ale jeden zamčený, při delších zastávkách pak oba.

V průběhu cesty průvodčí prochází vlakem a rozdává prostěradla, nebo nabízí kávu. Ve vlaku se také mohou objevit různí prodejci s novinami a jinými drobnostmi. V některých stanicích jsou pak až hodinové přestávky, kdy cestující může vyjít ven, popřípadě si nakoupit ovoce nebo pečivo od prodejců na nástupišti. Na ukrajinských vlacích také každý Čech ocení, že i když najede při cestě přes celou zemi více než 1800 km, vždy dorazí do cílové destinace na minutu přesně.

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: