Zaregistruj se TEĎ zdarma na DROPBOXU, přes odkaz http://udu.cz/dropboxprostorzdarma a získej navíc bonus 500MB

Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Možnosti pěší turistiky na jižním Krymu, Bakalářská práce, Brno 2012, vypracovala Kateřina Janáková

Ze Zelenogorje okolo Karabi jajly

Vesnička Zelenogorje je podrobněji popsaná výše. Cílem následujícího výletu ze Zelenogorje není žádné turisty hojně navštěvované místo, cesta se právě naopak vine horami, kam většina návštěvníků Krymu nezamíří, můžete si tak vychutnat méně frekventované cesty bez přítomnosti džípů a plážových turistů.

Jediná výraznější přírodní památka, okolo které část cesty prochází je jajla Karabi, která je nejrozsáhlejší, ale také nejvyprahlejší plošinou Krymských hor. Na Karabi jajle není ani jeden pramen a terén je zde velmi monotónní, plató křižuje velké množství cest, všechny jsou však stejné a tak se na plošině špatně orientuje. Na západě jajly je meteorologická stanice, v jejíž budově je stanice Horské záchranné služby Krymu a mělo by se zde dát přespat. Po téměř celé ploše jajly se rozprostírá krasová rezervace Gornij kras Kryma.

Trasa: Zelenogorje (270 m n. m.) – svahy hory Kuroča – cesta Privětnoje-Bělogorsk – pramen Verez-čokrak – pěreval Kalluston (900 m n. m.) – průsmyk Kučuk-kaja, Bojuk-kaja - Rybačje

Mapa: viz příloha č. 6

Z návsi Zelenogorje, kde je mimochodem magazin, se vydáte západním směrem na pěšinku, která je už z dálky jasně zřetelná na pomalu se zvedajícím hřebínku hory Kuroča. Na její vrchol ale nepůjdete, pěšinka vás hezky povede traverzem kolem hory až do vedlejšího údolí, kterým se táhne silnice z pobřežního města Privětnoje do Bělogosrsku. K této silnici také sklesáte po široké prašné cestě (u křižovatky cest je vydatný čistý pramen označený fáborky) a chvíli půjdete po dně údolí až ke skupině budov, které vypadají jako rekreační středisko nebo chatkový tábor. Tento tábor v podstatě obejdete a napojíte se na lesní cestu táhnoucí se po zvedajícím se hřebenu nad budovami. Na cestu lze dojít i skrz tábor, mezi hlavními budovami musíte zamířit na východ vydlážděnou cestičkou s malými pouličními lampami, která vás souběžně s potokem vyvede na širší cestu po hřebínku. Po této cestě půjdete střídavě lesem a palouky asi dva kilometry do kopce, ale vzdálenost se bude zdát o hodně delší. Ve chvíli, kdy silně projetá cesta v ostrém úhlu odbočuje doleva na holý palouk s tábořištěm, se vydáte po této traverzové cestě, která vede v podstatě až k rozcestí na Rybačje, kam míříme.

Pokud se chcete podívat trochu výše, po několika desítkách metrů z této cesty uhněte doprava, projdete zde okolo pramene a rovné plošinky vhodné k táboření a začnete stoupat vzhůru údolím po úzké pěšině, která vás z lesa vyvede až kousek před pěrevalem Kalluston. Zde stojí za to si dát přestávku a zaběhnout se rozhlédnou na jižní vrcholek malého sedélka. Po svahu tohoto vrcholu pak budete pokračovat dále chvíli z kopce do pěrevalu Kalluston a poté téměř traverzovat až ke skalám, kde byste měli odbočit doprava (!) a stále traverzovat až pod soutěsku mezi skalnatými vrcholy Kučuk-kaja a Bojuk-kaja. Na konci této soutěsky pak na sever odbočuje pěšina, kterou můžete vystoupat až na krasovou jajlu Karbi, jinak cesta za soutěskou začne klesat a dovede vás zpět na traverzovou cestu, ze které jste vyšli do sedla Kalluston. Pokud na této trase kdekoliv špatně odbočíte nebo neodbočíte, pěšiny vás většinou zavedou na stejnou traverzovou cestu, na které jste již byli u tábořiště na holém palouku.

Po široké traverzové cestě pak dojdete až k velkému rozcestí, odkud povede stejná široká cesta údolím posetým vinohrady až do vesničky Rybačje na břehu moře. Po cestě se také můžete okoupat v čistém sladkovodním jezeře mezi vinohrady.

google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: