Ukrajina .TV

informační prostor o všem co se týká Ukrajiny v českém jazyce

Simferopol, Сімферополь, Симферо́поль, Aqmescit.

Simferopol


Simferopol leží na rozhraní severních stepí a jižních hor. Je to překvapivě rozvinuté město, sídlo Krymské rady a je považován za hlavní město Krymské republiky. Většina turistů putujících na Krym dorazí nejprve sem.

Město bylo založeno v 18století, v Krymské válce byl Simferopol poslední zastávkou před první linií, byla zde založena obrovská nemocnice pro zraněné.

V létě je město zastávkou pro námořníky z Krymských námořních základen.Může se zde odpočívat na Puškinově, Marxově či Gorkého ulicích. Větsina ulic v centru je příjemná pro pěší.

Následující informace jsou zastaralé:

V Simferopolu není žádná turistická kancelář. Můžete zde zpeněžit cestovní šeky a v bance Avaal, v ulici Naběrežnaja 32 lze vybrat peníze z visa a master karty.Hlavní pošta se nachazí v ulici Rozy Luxemburkové 1. Je zde internet café Skynet Internet Cafe v ulici Karla Marxe 7(253164)

Ve stánku hotelu Moskva je možné zakoupit výbornou mapu města.

Věci k vidění

Ubytování

Hotel Ukrajina (510165,fax 276565,ulice Rozy Luxemburkové) je v centru a má příjemnou obsluhu. Příjemné jednolůžkové/dvoulůžkové místnosti se společnou koupelnou za 11/16 dolarů, s vlastní koupelnou 25/32 dolarů.Z vlakového nádraží se sem dostanete trolejbusem 5,, zastávka Ukrajina v ulici Rozy Luxemburg a nebo trolejbusy 1,4 a 6 na náměstí Lenina.

Hotel Moskva (tel/fax 239795, ulice Kyjevska 2) se nachází 2 km od centra, nedaleko autobusového nádraží. Cena jednolůžkových/dvoulůžkových pokojů s vlastní koupelnou je 17/27 dolarů. Luxusní apartmány pro tři osoby stojí 82 dolarů

Hotel Auto (Kyjevska 5) je hned naproti nádraží. Jestli přemluvíte zaměstnance, aby vás tam nechali přespat, zaplatíte pouze 10 dolarů za dvoulůžkový pokoj.

Do hotelu Moskva i Auto se dostanate trolejbusem 1,2 nebo 6 ze železničního nádraží a nebo číslem 4 z centra města na autobusové nádraží.

Stravování

Kafé Marakande (ulice Vorovského 17), výtečná uzbecká restaurace se slunnou terasou a vyhlídkou na malý park. Sedí se zde u malých stolečků či na polštářcích na zemi a při tom si můžete pochutnat na lahodných kořeněných jídlech. Otevřeno je od 8 do 22hodin , v neděli je zavřeno.

Okolo nákupního centra TsUM je spousta jídelen a restaurací na prospektu Kirova. Zde se nachází vchod do baru- restaurace FALSTAFF. Vchod se vynořuje z chodníku na náměstí jako napůl potopená loď.Uitř nás překvapí menu obsahující 14 druhů vodky.

Báječný bar PING FLAMINGO (tel 278998, ulice Odeskaja 2) má k vidění skvělou kabaretní show.Nedaleko se nachází EVA FAST FOOD (tel 270434, ulice Ushinskeho 2/46)- neskutečně čistý bufet, kde se připravují polévky, šašlík, párek v rohlíku a tzv. bliny(palačinky).

DOM CAFE CLUB (bulvár Lenina 12)netradiční umělecká klub-kavárna, vybavená pohodlnými pohovkami,o víkendech zde hrají kapely, je zde přístup na internet a galerie. Před vstupem zazvoňte na zvonek.

Rozhodně nemůžete opustit Simfenopol aniž byste se zašli podívat do CRIMEAN WINES (ulice Karla Marxe 42), je otevřeno od 8 do 8 hodin. Sladká krymská vína i šampaňské dostanete již za 2 dolary za lahev.

Jak se do Simferopolu dostanete?

Letecky: letiště Simferopol (tel 295516,sairport@pop.cris.net),nazývá se Aeroport Centralny a leží na sever od centra. Krymské aerolinie provádí pravidelné lety do Kyjeva (2krát až 3krát denně) a do Kharkivu (jednou denně).

Jsou zde samozřejmě také mezinárodní linky.

Kancelář Krymských aerolinií sídlí na letišti- tel 295604 či 248079 a také ji najdete v hale hotelu Ukrajina- tel:271076, 272314, tel/fax 255134), hotelu Kyjavia -tel:272377, 272116 )na náměstí Moskovska.

Vlakem: Simferopol je hlavním železničním uzlem na Krymu.Interiér nádraží je vyzdoben portréty ruských velikánů jako např: Lenina, Engelse a Karla Marxe.Odsud jezdí vlaky podél pobřeží do Jevpatorie (jede 2 hodiny, asi 6krát denně ), do Bachčisaraje (jede asi 40 minut, jednou denně ) a do Sevastopolu

(jede dvě hodiny, 6krát denně ) Na delší vzdálenosti jezdí vlaky dvakrát denně do/z Kyjeva (jede asi 14 -15 hodin ) a do/z Moskvy ( asi 21hodin jízdy). Denně jezdí vlaky do/z Donetsku (12hodin jízdy), Dnitropetrovsku(10,5 hod), Lvova (30 hodin), Kharkivu(10hodin jízdy) a do Oděsy (13 hodin).

Dale vlaky jezdí do Kerchu (7hodin, 6krát denně ), Minsku (29 hodin, každý druhý den ) a do Petrohradu (35hodin, každý druhý den ). Sezónně se jezdí také do Rostova na Donu (14 - 15 hodin jízdy) a také na Sibiř.

Jízdenky lze nakoupit dopředu u okénka číslo 9 na nádraží nebo v kanceláři nádraží v ulici Sevastopolska 22, kde je otevřeno od 8 do 5.45, zavřeno o víkendech, tel:273316.

AUTOBUSEM A TROLEJBUSEM Mimo Sevastopolu, kam je lepší jet ze Simteropolu vlakem, je lepší do ostatních míst na Krymu jet autobusem či trolejbusem.

Do/z Jalty a Alušty

Do Jalty nejede ze Simferopolu žádný vlak, takže můžeme jet do Jalty nejdelší trolejbusovou tratí na světě. Ta vede přes pohoří ve výšce 752 metrů a je 85 km dlouhá. Trolejbus č. 52 jede do Jalty (2,5 hodiny, každých 20 minut od 5.30 do 20.20 ), a číslo 51 jede z/do Alušty ( 1a1/2 hodiny, každých 20 minut od 6.40 do 20.10 ) Trolejbusy odjíždí z nástupiště vedle hodinové věže vlakového nádraží, když vycházíte z nádraží je po vaší levé straně. Na okénku výdeje jízdenek si můžete přečíst odjezd dalšího trolejbusu. Jízdenka do Jalty/Alušty stojí 1/0.5 dolaru. Na každé zavazadlo byste měli mít vlastní jízdenku za půl dolaru.

Rychlejší variantou přepravy jsou.expresní minibusy, které odjíždí ze zastávky mezi vlakovým a autobusovým nádražím. Minibusy odjíždějí po nalnění cestujícími, v Jaltě jsou za jednu hodinu. Do Jalty se také dostanete místním autobusem, který odjíždí z autobusového nádraží téměř každou hodinu.

Taxikáři se o vás budou prát od momentu, co vystoupíte z vlaku, je dobré být připraven smlouvat, i přesto ale budete ošizeni. Cesta do Jalty by neměla stát více než 25 dolarů.

Do/z jiných míst

Z malého autobusového nádraží, které je naproti vlakovému, se každý den jezdí do Sudaku (2,5 hodiny, 8krát denně) a do Jevpatorie ( 1a 3/4 hod, 11krát denně )

Pokud chcete jet autobudem do jiných měst, jděte na hlavní autobusové nádraží v ulici Kyjevska 4. Jezdí zde pravidelně linky do/z Oděsy ( 10 hodin jízdy, 2krát denně ), Sevastopolu (2 hodiny, 9krát denně ), Sudaku (2,5 hodiny, 7krát denně ), Feodosie (2.5 hodiny, 8krát denně ) a Rostova (14 hodin, jednou denně ).


google.com (site) ˜ seznam.cz (site) ˜
všechna práva vyhrazena | správce webu: